Quantcast
Channel: újHÁZ Centrum | Farm Tüzép
Viewing all 329 articles
Browse latest View live

Otthontervezés: a tervezés folyamata

$
0
0

Az építészeti tervek elkészítése közös munka eredménye: az Ön hosszú távú igényeinek megismerésén alapszik. Az igényeket (esztétika, méret, helyiségek, tájolás stb.) össze kell hangolnunk az adottságokkal (beépítési százalék, maximális építménymagasság, helyi szabályozások, műszaki lehetőségek, anyagi korlátok). Egy családi ház tervezése, építése generációkra szól, érdemes tehát időben elkezdeni a tervezését, hogy tökéletes legyen!

A korszerű, számítógépes eszközök segítségével precízen, könnyen áttekinthetően tudom tervbe foglalni az Ön elképzeléseit. A végleges terv több egyeztetés eredményeként születik meg. Ne feledje, egy akár pár százalékkal drágább, de alaposabb terv (pl. nem csak engedélyezési, hanem pallértervet is készíttet) elkészíttetése sokkal olcsóbb, mint egy csupán engedélyezési tervből épített épület kivitelezési és üzemeltetési költségtöbblete.

Természetesen igény esetén kivitelezőt tudunk ajánlani. Az építkezés optimális folyamata a kezdetektől a megvalósulásig a következő:

Vázlattervi szakasz

1. Saját funkcionális igény felmérése, milyen házat szeretne Ön? újat építene, vagy meglévőt kíván átalakítani?
2. Mekkora költségkeretből tudja megvalósítani, esetleg ütemezetten elképzelését?
3. Építésztervező kiválasztása személyes találkozással.
5. Az igényhez megfelelő telek, vagy meglévő, átalakítandó ház kiválasztása a tervező segítségével.
6. Építészeti koncepcióterv készítése, mely szükség esetén többszöri konzultációt tartalmaz.
7. Koncepció terv elfogadása, amennyiben nem elégedett a tervvel, csupán a közvetlen minimális költségeket kell kifizetnie.
8. Elfogadott vázlatterv, látványterv alapján fizetési megállapodás.

Engedélyezési szakasz

9. A törvényekben, rendeletekben előírt műszaki tartalommal építészeti engedélyezési terv készítése M=1:100 léptékben, (bizonyos esetekben statikai, gépészeti terveket is előír a szakhatóság, ezt a megállapodás tartalmazza).
Engedélyhez szükséges egyéb dokumentumok beszerzése (megrendelő feladata, igény esetén megoldjuk).
10. Engedély és csatolt dokumentumok benyújtása a hatósághoz.
11. Hiánypótlás benyújtása, hatósági építési engedély megszerzése.
12. Jogerőre emelkedés.

Kivitelezés

13. Amennyiben Ön nem a kőműves, vagy kivitelező leleményességére, ízlésére kívánja bízni épületének megvalósulását, akkor kiviteli, vagy pallérterveket készíttet az építész és szakági (gépész, statika, elektromos) tervezőkkel, általában M=1:50 léptékben.

14. Amikor a költségek kímélése a cél, akkor családi háznál az építészeti és statikai terveket tartjuk feltétlenül szükségesnek a minőségi megvalósításhoz, ez esetben a gépészeti, elektromos rendszerek kivitelezője tervezheti meg a rendszereket.

15. A speciális fűtési rendszer, aktív szolár, illetve gépészeti rendszereket igénylő energiatudatos épület készül, akkor a gépészeti tervek készítése éppolyan indokolt, mint az építészeti, statikai pallértervek megléte.

16. Abban az esetben, ha Ön nem ért egyáltalán az építőiparhoz, akkor a kivitelezés lebonyolítására műszaki ellenőrt szerződtethet, aki az Ön nevében és Ön helyett ellenőrzi az építkezés menetét, a kivitelező kiválasztásakor segít Önnek, illetve a kivitelezési szakaszok kifizetése többnyire az ő jóváhagyásával történhet.

17. Tervezői költségvetés készíttetése, és kivitelező kiválasztása az építésztervező és műszaki ellenőr (ha van) segítségével.

18. Attól függetlenül, hogy van-e műszaki ellenőr, a minőségi kivitelezéshez mindenképpen elengedhetetlen a tervezői műszaki vezetés, mely az építési minőséget garantálja, mivel a tervező ismeri legjobban az épülő épületet.

19. Átadás-átvétel, használatba vételi engedélyek beszerzése.

20. Beköltözés, üzemeltetés, garanciális javítások.


A térburkolás, így burkolja tereit…

$
0
0

A terület előkészítése

A talaj kiemelését kb. 30 cm-el szélesebben végezzük el, mint a tervezett burkolandó felület. Már a kiásás során ügyeljünk a lejtés kialakítására, a csapadékvíz gyorsabb elvezetése érdekében! Mivel a természetes fagyhatár hazánkban 80 cm, ebben a zónában ne legyenek fagy által veszélyeztetett anyagok (pl: agyagos talaj). A terület tükörszintjét a kívánt formára alakítsuk és megfelelő eszközökkel tömörítsük.

Fagyvédő és teherhordó réteg kialakítása

Fagyvédő rétegnek csak humuszmentes, megfelelő szemcseméretű homokos kavics, zúzott kőzet, vagy ezek egyenlő arányú keveréke alkalmas, melyek az időjárással és faggyal szemben ellenállóak, valamint a tömörítés során nem szenvednek szemcseroncsolódást. A 0-16 mm-es kavicsot rétegenként fektesse le, és pl. rázóhengerrel tömörítse (max. 20 cm rétegenként!).

E fagyálló réteg vastagsága a helyi adottságoktól és a felület terhelésétől (fagymélység) függően 30-70 cm-es, és esése megegyezik a felület esésével. Erre kerül teherhordó réteg (finomplanírozás) 0-16mm-es kavicsból, melyet úgy kell tömöríteni, hogy a beágyazó homok ne peregjen a tartórétegekbe és víz se mossa ki. A finomplanírozást +/- 1 cm-es pontossággal kell előállítani, hogy elkerüljük az egyenetlen lefektetést.

Oldalszegélyezés

Az oldalszegélyezés biztosítja, hogy a szélső burkolólapok nem lazulnak ki. Ideális estben ez blokk- vagy falkövekkel történik. Helyezze a köveket egy kiásott árokba, 10-20 cm-es lapdrén betonba.

Burkolatágy elkészítése

A jól tömörített és pontosan elkészített fagyvédő réteg felső síkjára 2/5-ös szemcseméretű zúzalékból ágyazatot hordunk fel lazán, egyenletes (min. 2, max. 5 cm) vastagságban. Durvább szemű zúzalék a bevibrálás során fellépő ellenállása és a fugahomok bemosódása miatt nem alkalmas. Csak mészben szegény (megelőzi a lerakódásokat és kivirágzást), mosott (megelőzi a fagykárt) anyagot használjon!

Az ágyazat síkjának kialakítására legalkalmasabb 3-4 cm vastag idomcsöveket használni, melyeket sablonként a fagyvédő réteg tetejére fektetünk, kiszintezünk, közükbe öntjük a zúzalékot, amit léccel lehúzunk. Szintezésénél vegyük figyelembe, hogy vibráláskor a burkolat végleges magassága 0,5-1 cm-rel süllyed. Ne készítsen nagyobb beágyazást, mint amit egy nap ki tud rakni a burkolókővel! A kész ágyazatra már ne lépjünk.

Burkolókövek lerakása

A fektetés során, amennyiben több raklapnyi kővel dolgozunk, ajánlott a követ a raklapokról keverve rakni; ezáltal csökken az elkerülhetetlen szín és felületbeli különbségek hatása. Különösen érvényes ez színátmenetes, (ún. melírozott) és őszi lomb színű kövekre. A fektetést a sarokból kiindulva kezdjük, lehetőség szerint a felület legmélyebb pontján. Aknák, vízelvezetők, fal és egyéb csatlakozási pontoknál végzett illesztési munkák során a köveket megfelelő szerszámokkal (törőolló, vágókorong) tudjuk méretre igazítani.

A köveket nem szabad túl szorosan fektetni, összeilleszteni, hanem ügyelni kell egy körbefutó, kb. 2-3mm-es fugára. Ez azért fontos, mert a fuga átvezeti és kiegyenlíti a terhelés által a kövek között keletkező feszültséget. A legtöbb kőtípus oldalán kiemelkedő előformázott távtartóval rendelkezik, de ez nem a fuga szélességét adja meg, hanem kivédi az olyan helyzeteket, hogy a kövek teljes felületükben minimális fuga nélkül érintkezzenek. Az egyenletes fugavonal megtartása zsinór vagy léc segítségével, 2-3 m-enként végzett ellenőrzés mellett végezhető. A fektetési minta nem csupán tetszés dolga.

A járművek által használt burkolatokon a fő haladási irányra átlós (diagonál) rakási módot válasszunk. Így a kőnek mind a négy oldalán egyenletesen oszlik el a terhelés, felfogja a toló- és csavaró erőket, és az autó kerekei által keltett zaj is csökken. A kövek felső oldalát a beépítmények (csatornafedél, stb.) szintjétől kb. 1,5 cm-rel magasabban kell fektetni, mert a későbbi tömörülési folyamatoknak köszönhetően kb. 0,5-1 cm-rel süllyed.

Fugázás (homoklehúzás)

A fugák kitöltéséhez kötetlen anyagot kell használni. Használjon mészben szegény fugaanyagot (pl. kvarchomokot), mert ez segít megelőzni a kivirágzást. A 0,6-2 mm szemcseméretű homokot szórja a felületre, majd söpörje be. Anyagszükséglet: kb. 2-5 kg/m2. A besöprést addig végezzük, amíg a kövek közötti fugát a homok teljesen ki nem tölti. Bevibrálás előtt a kövekről söpörjük le a maradék homokot, hogy az a gép talpa alá kerülve ne okozzon felületi sérüléseket, karcolásokat.

Lezárás (bevibrálás)

A lerakott köveket rázólappal (lap vibrátorral) néhányszor keresztben és hosszában is megvibráljuk. Lehetőség szerint, a felületi sérülések elkerülése érdekében a vibrátor talpára szereljük fel gumitalpat. Ezután a fugákat újra besöpörjük, a maradék homokot eltávolítjuk, majd újra megvibráljuk. A felület elkészültével a terület teljes mértékben terhelhető. A maradék fugaanyag, ill. annak pora kerti slaggal lemosva eltávolítható. Egy-két hónap elteltével újra átsöpörhetjük a területet, hogy a fugák teljesen feltöltődjenek. A fugázást csak száraz felületen végezzük!

Díszburkolatok: kültéri burkolatok

$
0
0

Felgyorsult életritmusú világunkban egyre nagyobb igény mutatkozik a testi és szellemi regenerálódásunkat elősegítő szolgáltatásokra. A nagyobb közösségeket kiszolgáló “nyilvános” wellness-központok mellett gyakori a családi házaknál, kisebb nívós társasházaknál kialakított szauna, jakuzzi illetve úszómedence, grillterasz és pihenő.

Többünknek a beruházás közben okoz gondot az ilyen gépészeti egységek külső környezetének kialakításához szükséges anyagok kiválasztása. E probléma megoldását segítik a Leier Hungária Kft új fejlesztésű, nívós burkolótermékei.

A burkolat kiválasztásának kritériumai

Legfontosabb, hogy emelt minőségű, nagy ellenálló képességű burkolóterméket válasszunk. Kiválasztásnál először tisztáznunk kell, milyen terhelésre keresünk burkolatot. A többnyire gyalogos forgalommal terhelt felületekre a Leier Hungária Kft az Euroline kertilap-családot, személy és tehergépjárművel történő terhelésre a Leier térburkoló-családot kínálja.
Euroline lap illetve Corte térkő termékek környezettel érintkező felsőésze, az úgy nevezett kopóréteg tetszetős, ugyanakkor nagy ellenálló képességű mélységi kőzetek őrleményeiből készül. Ezen burkolatok semmilyen festékanyagot sem tartalmaznak, így elkerülhető a tisztítószerek vagy UV-sugárzás hatására történő színváltozás.

Ha kiválasztottuk az igényünknek megfelelő burkolattípust, már csak a felületi megjelenést és színvilágot kell meghatároznunk. A már említett mosott szemcsés burkolatokon kívül szemcseszórással finomított burkolólapok és RIVA térkő, valamint antik hatású felülettel bíró Euroline struktúrált lapok és Mercato antikolt térkő is szerepelnek a kínálatban.

A kiegészítőkről

A burkolat és növényzet még nem formálja a környezetet. Ezért a Leier Hungária Kft antikolt és szemcseszórt kerti falelemekkel, rézsűkövekkel, különböző felületű virágtartó elemekkel is bővítette kínálatát.

Fenti termékek kiválasztásánál a termékek bemutatása mellett az olvasót tanácsokkal is ellátó “Díszburkolatok és kiegészítők” katalógus is segít, mely a Leier Hungária Kft központja és gyárai mellett a színvonalas építőanyag-kereskedésekben is elérhető.

A kivitelezés

Lapburkolatok beépítése

Mivel a reklamációk többsége a helytelen beépítésre vezethető vissza, termékeink beépítésének megkezdése az alábbi 4 pont betartása a legfontosabb:

  • Ne vállaljon felesleges kockázatot! Csak gyakorlott, megfelelő referenciákkal rendelkező szakembert bízzon meg burkolási feladattal.
  • Minden építménynél, így burkolatoknál is fontos az alap. Néhány alépítmény típusra az alábbiakban adunk javaslatot.
  • Fontos a burkolat vízelvezető képessége. Ennek biztosítására a felületeket legalább 2% lejtéssel kell kialakítani.
  • A burkolás kizárólag – a szakmai előírások szerint – csak +5 – +25 oC közötti hőmérsékleten végezhető I. osztályú minőségben. Ezek a hőmérsékleti határok a munkafolyamat teljes ideje alatt, azaz éjszaka is (!) betartandóak.

Beton alépítményre történő burkolás

Terasz, medenceszegélyek, nagyobb terhelésű felületek burkolása betonozott (esetleg enyhén vasalt) alépítményre javasolt. Ilyen alépítményre többféle burkolási eljárás is szakszerű:

Cementes-homok ágyazattal

  • Burkolás csak pormentes, nedves (de összefüggő vízfelület nélküli) felületen végezhető. Ennek megfelelően kell a betonfelületet előkészíteni.
  • A burkolólapok alsó felületének előnedvesítése elengedhetetlen
  • A betonfelületen ~4cm vastagságban szárazon fektetett cementes-homok (mischung) ágyazat készítendő
  • A szintre húzott ágyazatra 1:1 keverési arányú cementtej felhordásával lesz tökéletes a burkolólap kötése
  • Az így előkészített ágyazaton elhelyezhetőek a burkolólapok, 4-6mm fugakialakítással. Az egyes lapok síkfekvése léccel ellenőrizhető, a lapok igazítása gumikalapáccsal végezhető.

Flexibilis csemperagasztó pogácsákkal

  • Burkolás csak pormentes, nedves (de összefüggő vízfelület nélküli) felületen végezhető. Ennek megfelelően kell a betonfelületet előkészíteni.
  • A burkolólapok alsó felületének előnedvesítése elengedhetetlen
  • A betonfelületen ~2cm vastagságig tömörített, 5db / burkolólap fektetési sűrűségű ragasztópogácsa ágyazat készítendő
  • Az így előkészített ágyazaton elhelyezhetőek a burkolólapok, 4-6mm fugakialakítással. Az egyes lapok síkfekvése léccel ellenőrizhető, a lapok igazítása gumikalapáccsal végezhető.

Zúzalék ágyazattal

  • Burkolás előtt nem szükséges a betonfelületet, illetve a burkolólapok előkészítése
  • A burkolat széleinek rögzítése zúzalék ágyazat alkalmazása esetén elkerülhetetlen. Erre szabadon álló burkolat esetén kerti szegélykövek illetve alumínium profillécek alkalmazása javasolt. Az ágyazatba kerülő nedvesség szabad eltávozása mindkét szegésnél megoldandó!
  • A betonfelületen ~4cm vastagságban szárazon lehúzott, 2-5mm szemnagyságú zúzalék ágyazat készítendő
  • Az így előkészített ágyazaton elhelyezhetőek a burkolólapok, 4-6mm fugakialakítással. Az egyes lapok síkfekvése léccel ellenőrizhető, a lapok igazítása gumikalapáccsal végezhető.

Kavics vagy murva alépítményre történő burkolás

Szabadon álló, kis terhelésű felületek burkolása tömörített kavics illetve murva alépítményre is elvégezhető. Ilyen alépítményre célszerűen a zúzalék ágyazattal történő fektetés a célszerű:

Zúzalék ágyazattal

  • Burkolás előtt elengedhetetlen a kavics vagy murva alap megfelelő tömörítése
  • A burkolat széleinek rögzítése zúzalék ágyazat alkalmazása esetén elkerülhetetlen. Erre szabadon álló burkolat esetén kerti szegélykövek illetve alumínium profillécek alkalmazása javasolt. Az ágyazatba kerülő nedvesség szabad eltávozása mindkét szegésnél megoldandó!
  • A betonfelületen ~4cm vastagságban szárazon lehúzott, 2-5mm szemnagyságú zúzalék ágyazat készítendő
  • Az így előkészített ágyazaton elhelyezhetőek a burkolólapok, 4-6mm fugakialakítással. Az egyes lapok síkfekvése léccel ellenőrizhető, a lapok igazítása gumikalapáccsal végezhető.

A burkolólapok fugázása

A felhasznált burkolólapok típusa, illetve az ágyazat kialakítása szerint különböző fugázási módszerek alkalmazása javasolt. Cementes homok illetve ragasztópogácsás ágyazat esetén nedves-, míg zúzalékágyba fektetés esetén szárazfugázás alkalmazható.

Nedves fugázás

Nedves fugázást csak gyakorlott szakember végezhet! Az alkalmazott burkolólap típusa szerinti művelet folyékony fugázó anyaggal végezhető. Fontos, hogy a fugázás a burkolási munkák után nem végezhető el azonnal, az alábbi technológiai idők betartása indokolt:

  • cementes-homok ágyazat esetén a burkolás után 2-3 hét
  • ragasztópogácsás ágyazat esetén a burkolás után 2-3 nap

Nedves fugázó anyag alkalmazása

  • Folyékony fugázás alkalmazása finomszemcsés, strukturált, illetve szemcseszórt felületű burkolólapoknál javasolt, száraz felületen. Esőben, nagy hőségben nem végezhető burkolatfugázási munka
  • A fugaanyag gyártójának előírásai szerint elkészített fugaanyagot a burkolólapok hézagaiba kell önteni. A későbbi nem kívánatos felületi foltosodás injektáló szerszám alkalmazásával kerülhető el
  • Kb. 30 perc után a felesleges fugaanyagot burkolókanállal kell eltávolítani a lapokról
  • A fuga profilkialakítás tiszta bő vízben gyakran öblített szivaccsal elvégezhető el. Ekkor távolítható el a fugák melletti burkolatszélekről a fennmaradó, kötésnek indult fugaanyag is
  • A burkolat első tisztítása legalább 24 óra elteltével végezhető el. A későbbi könnyű tisztíthatóságot segíti a Leier burkolatimpregnáló alkalmazása.

Száraz fugázás

Száraz fugázás A Leier által is forgalmazott fugázó homokkal, illetve az ezzel kevert műgyantabázisú fugaadalékkal végezhető. Fontos, hogy fugaadalékkal kevert fugázó homok szakszerű beépítése legalább 6mm fugaszélességnél végezhető el!

  • Száraz fugázás alkalmazása bármely zúzalékágyazat alkalmazása esetén bármely burkolólapnál illetve mosott felületű burkolólapoknál javasolt, száraz felületen. Esőben, nagy hőségben nem végezhető fugázási munka
  • Egy zsák, 25 kg mennyiségű fugázó homokba 1 doboz fugaadalék gondos, egyenletes bekeverése szükséges. Ez 6mm fugatávolság esetén 20 m2 felületre elegendő fugaanyagot eredményez
  • A bekevert fugázó anyagot burkolókanál segítségével lehet a fugába tömni. A fugák teljes telítettsége fugavassal történő töméssel segíthető
  • A fuga tömörítése után a burkolaton maradt felesleges anyagsepréssel távolítható el
  • A durván tisztított felületen ismét fugavassal alakítható ki a fugaprofil
  • A befugázott felület a fugaanyag kötéséig, 2 napig nem terhelhető, illetve a nedvességtől, csapadéktól megvédendő
  • A 2 nap után még a felületen maradt fugaanyag sepréssel eltávolítható. A későbbi könnyű tisztíthatóságot segíti a Leier burkolatimpregnáló alkalmazása.

Térkő burkolatok beépítése

Térkő burkolatok építése elvileg egyszerűbb feladat, de lehetőség szerint ezt is szakember végezze el.

Kis terhelésű felületek burkolása tömörített kavics illetve murva alépítményre történhet. Ilyen alépítményre – lapburkolatokhoz hasonlóan – a zúzalék ágyazattal történő fektetés a célszerű:

  • Burkolás előtt elengedhetetlen a 20-25cm vastagságú kavics vagy murva alap megfelelő tömörítése
  • A burkolat széleinek rögzítése zúzalék ágyazat alkalmazása esetén elkerülhetetlen. Erre szabadon álló burkolat esetén kerti vagy útépítési szegélykövek használandóak. A betonfelületen ~4cm vastagságban szárazon lehúzott, 2-5mm szemnagyságú zúzalék ágyazat készítendő
  • Az így előkészített ágyazaton elhelyezhetőek a térkövek, a gyárilag meglévő távtartók szerinti fugakialakítással. A már lefektetett burkolatot éles homokkal kell átsöpörni, majd lap vibrátorral tömöríteni. Az így elkészített burkolat azonnal terhelhető.

 

Brieber László
Leier Hungária Kft.

A fa nyílászárók előnye és hátránya

$
0
0

A fa természetes anyag, ezért olyan esetekben, ahol az épített környezetben dominálnak a természetes anyagok, fa, kő, kerámia, vagy épület háborítatlan természeti környezetben áll, vagy műemlék jellegű, akkor mindenképpen fa nyílászárók alkalmazása indokolt.

A műanyag és fém nyílászárókkal szemben a fa hátránya hogy a legkorszerűbb felületkezelés esetén is a napsugárzásnak erősen kitett felületek esetén a festését 4-6 év után fel kell újítani, emellett erősen párás környezetben (pl. medencetér) nem javasolt a beépítésük. A választásban szempont lehet a nyílászárók színe, mivel fehér szín esetén a műanyag alapanyag “önként adja magát”, míg a fa vonatkozásában a leghelyesebb, ha olyan, lazúros felületkezelést választunk, amely látni engedi az alapanyag természetes erezetét.

Ablakaink fából, fémből, műanyagból

$
0
0

Ablakok fából

A fa alapanyagú nyílászárokhoz általában lucfenyőt, ritkábban erdei vagy borovi fenyőt, és elvétve lombos anyagot (tölgyet, csert) használnak. A tok és szárny kialakításához az anyagokat rétegezik – a vetemedés elkerülése végett – három rétegből, ragasztóval 68-70 mm szerkezeti vastagsággal. Nagyobb gyárakban az egyes rétegeket a fahibák kiejtésével, hossztoldással állítják elő.

Ablakok műanyagból

A ablakok anyaga ütésálló modifikált kemény PVC, mely többkamrás kivitelben, a profilkamrákba helyezett acélbetét merevítéssel készül. Előnye a bevonatok sokfélesége: lehet időtálló fehér, szolid és nemesfa utánzatú fóliás, vagy sokszínű acryl bevonatú. Ezek az anyagok felületkezelést nem igényelnek, párára, nedvességre nem érzékenyek, nem vetemednek.

Ablakok fémből

A harmadik anyag a fém, azon belül is elsősorban az alumínium. Természetesen léteznek melegen, vagy hidegen hengerelt lemezszelvényekből szerkesztett acélablakok is, de ezeket inkább általában ipari célokra használják. Az alumíniumot azonban előszeretettel párosítják keményfával, melynek köszönhetően belülről egy elegáns, és meleg, a fa bútorokkal jobban összhangba hozható szerkezetet kapunk eredményül.

Az alumínium tartószerkezet robosztusságot, és ugyanakkor tartós, időjárásálló szigetelést biztosít, valamint formájának és felületkezelésének köszönhetően egységes és exkluzív megjelenést ad a homlokzatnak. A két anyag nylon csatlakozókkal kerül összeépítésre, melyek lehetővé teszik az elmozdulást és a dilatációt vízszintes és függőleges irányban, egyúttal egy szellőző és szigetelő légrést hoznak létre a fa és az alumínium között.

Az ablakok világa

$
0
0

Az ablak az otthonunk szeme, rajta keresztül tekintünk ki a saját kis birodalmunkból a világra. Itt jut be a legtöbb természetes fény a lakásba és itt is a legnagyobb a hő veszteség.

Rendkívül fontos nyílászáróról van szó, ezért nagyon fontos a jó minőség, a tökéletes kivitelezés és a beépítési szakértelem. Az ablakok legnagyobb és legfontosabb felületét az üveg alkotja, a keret pedig készülhet fából, műanyagból és akár fémből is.

Az ablakok a régi házak, lakások kritikus pontjai. Nem záródnak rendesen, kiengedik a meleget, beengedik a hideget. Alapvető különbségek vannak ugyanis a régi és az új, korszerű nyílászárók szerkezete, felépítése között. Az ablak legfontosabb szerepe hogy összeköti a lakást a környezettel. Az ablak mögött biztonságban érezzük magunkat otthonunkban, ugyanakkor az ablakok az épület homlokzatát, illetve a szobabelső karakterét is meghatározzák. A másik nem elhanyagolható szempont, hogy az ablakon keresztül fény és levegő áramlik a lakásba, számuk-elhelyezésük tehát kulcsfontosságú az egészséges környezet kialakítása szempontjából.

Az ablakszerkezetek két fő része a szárny és a tok. A tok szerepe sokrétű, egyrészt az ablakot a befogadó falszerkezethez kapcsolja, hordozza a szárnyat, vagy szárnyakat vasalás közvetítésével, biztosítva a mozgatás és zárás lehetőségét. Ahhoz, hogy a mozgatás és zárás optimális legyen nagyon jó vasalatokra van szükség, és ez az első jelentős különbség a régi ill. új nyílászárók között. Az új vasalatok többpontos záródást biztosítanak, Magyarországon elsősorban a ROTO és a GU vasalatok terjedtek el.

Az ablakoknál ezek akár többfunkciósak is lehetnek:

  • nyíló
  • bukó-nyíló
  • középen felnyíló

A buktatásra elsősorban azért van szükség, mert a vasalatnak, és a speciális tömítő-profiloknak köszönhetően a nyílászárók csak minimális légáteresztést biztosítanak, ami a gyakorlatban “hermetikus” zárást jelent. Persze ezt is lehet fokozni egy un. résszellőztető megoldással, ami megnöveli a bukó-nyíló ablak használhatóságát egy huzatmentes szellőztetési funkcióval. Ennek lényege, hogy egy meghatározott kilincsállásnál az ablakszárny kb. 6 mm-rel kiemelkedik a tömítés vonalából.

A tömítés

Az új nyílászárók kiváló légzárási tulajdonságait az egy síkban körbefutó, sarkokban végtelenített speciális tömítő profil biztosítja. A tömítő profil ráadásul cserélhető, és házilag is könnyen beépíthető.

Az üvegezés

A harmadik különbség az üvegezés. A korszerű nyílászárók hőszigetelt – általában 4/12/4 vagy 4/16/4 mm rétegrendű – float üvegek felhasználásával készülnek (ahol 4 mm az üvegvastagság és 12 ill. 16 mm a két üveg közötti légrés). A teljes üvegezés vastagsága többnyire 20-33 mm közé esik. A hőszigetelt üveg alapvetően meghatározza a nyílászárók műszaki tulajdonságait, de megjelenését is, mivel a felület legnagyobb részét jelentik. Különleges esztétikai hatás érhető el az üvegtáblák közé vagy az üvegfelületre ragasztott álosztók alkalmazásával.

Visszatérve a műszaki tulajdonságokra az üvegezés “jóságának” legfontosabb mérőszáma a Hő átbocsátási tényező. A hőszigetelt üvegezés esetén ennek értéke az egyrétegű üvegénél 2-4-szer jobb. Ma már nem ritka az 1,3 W/m2K-s, sőt 1,1 W/m2K-s érték sem. Ezt tulajdonképpen páramentesen zárt, egy, két vagy akár több légréteggel készített két-, három- esetleg négyrétegű, a külső oldalon gyakran napsugárzást elnyelő, vagy visszaverő üvegből előállított szerkezettel valósítják meg.

A másik izgalmas kérdés a hangszigetelés. Egyikünk sem szereti, ha a hangok szabadon ki- ill. beszűrődnek az ajtón, vagy éppen az ablakon keresztül. A léghanggátlást decibelben mérjük, és ez alapján az üvegezéseket osztályokba soroljuk. A Magyarországon forgalmazott típusok általában 3-as, 4-es osztályba tartoznak. Átlagos hanggátlásuk 32-38 dB. Természetesen léteznek ennél nagyobb hanggátlású ablakok is (39-42 dB) ezek azonban igen ritkák.

A felületkezelés

Természetesen a fa alapanyagú ablakok van itt csak szó, melynél egyre nagyobb arányban találkozunk lazúros kivitellel. Ennek előnye, hogy a kopást követően nincs szükség a zománc réteg eltávolítására, egyszerűen 2-3 évente át kell kenni. A szerkezeteket általában már a gyárban ellátják egy réteg gomba- és rovarkárosítók ellen védelmet nyújtó színtelen impregnáló szerrel, de ez az alapozás az időjárás és nedvességfelvétel ellen csak minimális mértékben véd. Ezt “illik” átkenni egy réteg favédő alapozóval, és egy vastag réteg lazúrral.

Megújuló épületek – harc a nedvesség ellen

$
0
0

Az ember kezdetek óta több-kevésbé eredményesen védekezett a csapadékvíz ellen, a falba szívódó talajnedvesség elleni védelemmel azonban csak a XX. század eleje óta foglalkozik.

Bizony szomorúan látjuk, ha egy nagyon szép templom, vagy középületen mállik a vakolat, szemmel látható, hogy vizes a fal. Ilyenkor a korábbi építtetőkre gondolunk, hogy mennyire nem törődtek ezzel. Pedig nem is biztos, hogy ők a hibásak. Az akkori ismeretek, technológiák csak erre adtak lehetőséget, de a körülmények is rengeteget változtak például az elmúlt száz évben is.

Egészségre ártalmas

A felnedvesedés miatt Magyarország épületállományának közel negyede károsodott. A “só kivirágzások” nap, mint nap láthatóak a műemlékeken, a községeink, városaink köz- és magánépületein is.

Éppen ezért mind többen szeretnék a használatukban lévő épületek komfortosságát növelni, hasznosítani a pinceszinti helyiségeket is. A tapasztalat szerint a régi épületek nagy részén nincs, vagy rossz minőségű, esetleg már tönkrement a vízszintes falszigetelés. A csatornázatlan területeken pedig a vízfogyasztás és a csapadék miatt magas a talajvízszint, és most már ott is károsít, ahol eddig nem volt átnedvesedés.

A külső felületre jutó csapadék és felfröccsenő víz “felvétele” a homlokzat és a lábazat víztaszító kiképzésével hárítható el. A belső oldali falfelületek pára kondenzációja és páradiffúziója miatti nedvesedése helyes épületfizikai méretezéssel, hőszigeteléssel, és elégséges szellőztetéssel szüntethető meg. A vízszintes szigetelés hiánya vagy tönkremenetele esetén az alapból a nedvesség a “szívóerő” hatására magasan felhúzódik a falban, és a benne oldott, majd feldúsult sótartalom további nedvességfelvételre képes. Ez, ha kivirágzik, azon kívül, hogy csúnya falat eredményez, a zárt szobában egészségre ártalmas, kellemetlen dohos, penészes levegőt jelent.

A falazó anyagok pórusos szerkezetűek: számtalan, egymással összefüggő, különböző átmérőjű “hajszálcsövet” tartalmaznak. Ezek alkotják az építőanyag kapilláris rendszerét. A felületi feszültség hatására a víz és a híg sóoldat az általa jól nedvesíthető falu kapillárisokban felemelkedik. Minél finom pórusosabb az anyag, annál magasabbra szívódik fel a víz vagy a híg sóoldat. (Téglafal esetén az átnedvesedés akár tíz méter magasságig is kiterjedhet.) A vizesedéssel kapcsolatban nincs semmiféle szabvány.

Legyőzhető a nedvesség

Nincs más lehetőség, mint a régi, értékes épületeinket meg kell védeni a további pusztulástól. Az optimális módszer kiválasztásához komoly szakértői vizsgálat szükséges. Először is az átnedvesedett vakolatot le kell verni, s a mielőbbi kiszáradás érdekében a legtovább így hagyni. Az új vakolat olyan porózus anyagból készüljön, mely segíti a maradék nedvesség elpárolgását. Az utólagos vízszigetelésnek három ma használt eljárását ismerjük.

Egyik a mechanikus módszer, amikor is a falat a tervezett síkban elfűrészelik, átvágják, s műanyag vagy bitumenes lemezt helyeznek a víz útjába. A másik, a vegyi megoldás, itt a tervezett szigetelési csíkban előírt mélységű és sűrűségű lyukat fúrnak, amibe vegyi anyagot juttatnak. Ezek a vegyi anyagok eltömítik, leszűkítik, illetve víztaszítóvá teszik a kapilláris rendszert. A harmadikba az elektromos eljárások tartoznak, ezek lényege, hogy elektródok segítségével a folyadékáramlás ellenkező irányba fordítható, vagyis a vízutánpótlás megszűnik, s a zóna fölötti fal kiszáradhat.

Pihenni csak szép környezetben lehet kellemesen

$
0
0

Kellemes környezetben a pihenés is aktívabb, ezért a tavasz kezdetével sokan elgondolkodnak azon, hogyan tehetnék szebbé, otthonosabbá kertjüket, udvarukat, hogy az otthon töltött idejük alatt igazán aktívan tudjanak pihenni, kikapcsolódni. Kezdetét veszi a kert építészet. Kezdődik a kerítés, lábazat, kerti bútorok, grillezők, pergola, ágyásszegélyek, támfalak, lépcsők készítése, kész termékek telepítése, a térburkolás…

Ha nem tudja, mivel kezdje udvarának, kertjének szebbé, kényelmesebbé tételét, akkor Önnek a Farm Tüzép segítségére van szüksége.

Információkkal, tanácsokkal látjuk el Önt akár a tervezés, akár a kivitelezés időszakában van, mert mindenki tudja a jó kivitelezés alapja az alapos tervezés. Ehhez szeretnénk most néhány mondatban egy pár termék bemutatásával előzetesen segítséget nyújtani Önöknek. Szeretnénk felkelteni az érdeklődésüket néhány általunk forgalmazott a kertépítészet, térburkolás során nélkülözhetetlen termék iránt azok bemutatásával.

Először néhány szó a Téglakőről. Az ötlet, a siker tényleg az utcán hever, csak fel kell emelni onnan. A Téglakő térburkoló és falazóelem egy betonból készült, patinás külsejű tégla, mely teljes anyagában színezett. Az elemek 5;6;8 cm-es vastagságban , háromféle színben készülnek. A félkész Téglakő elemet egy antikoló-koptató hengeren engedik át, melynek következtében egyedi rusztikus külsőt nyer. A késztermék egyszerre rendelkezik a korszerű építőanyagok kimagasló technikai paramétereivel és a bontott tégla szerethető, kellemes küllemével.

Ha van hozzá kedve, a Téglakő térburkoló és falazóelemmel könnyedén és gyorsan, életre szólóan megváltoztathatja az Ön és környezete hangulatát. Nyissuk ki a kaput és építsünk! Mit? Járdát, teraszt, gépkocsi-beállót, kerítést, falazatot, lábazatot, szegélyt, padot, virágágyást, növénytámaszt, oszlopot, lépcsőt, támfalat, kerti csapot, grillsütőt.

A bőség zavarával küzdünk a térkövek kiválasztásakor. Akkora a választék, hogy ember legyen a talpán, aki családi háza udvarára a legjobb térköveket szeretné lerakni. A tér burkolóanyag lehet beton, fa vagy gumi, mely meghatározza a felhasználási területeket is. Sok esetben a kövek kiválasztásánál a vizuális megjelenés az elsődleges szempont a műszaki terhelhetőséggel szemben.

Pedig nagyon fontos a teherbírás. A burkolat teherbírása függ a kő formájától, rakási mintájától, vastagságától és a burkolat síkjának a vízszintes síktól való eltérésétől (meredek felületre nagyobb teherbírású burkolat szükséges). Ezért minden esetben először a burkolat élettartama alatti terhelést kell meghatározni, ami behatárolja a lehetséges formaválasztékot.

A terhelés szempontjából:

kicsi- csak gyalogos, kerékpáros forgalom számára,
közepes- személygépkocsis forgalom is lesz a térkőn, nagy- teherautós, autóbuszos forgalom is lesz a burkolaton.

A lapok mérete a forgalomtól függ. Kis forgalom esetén 2,5-5 cm vastagságú lapok, 6 cm alatti vastagságú térkövek ajánlottak, közepes forgalomnál a 6-8 cm vastagságú térkövek klasszikus vagy nemesített felülettel, a jobb teherbírás érdekében úgynevezett nútféderes kialakítással, nagy forgalom esetén 8 cm vastagság feletti termékek klasszikus vagy nemesített felülettel, hagyományos vagy nútféderes kialakítással. Mindezeket figyelembe véve azt tanácsoljuk, hogy először a terhelhetőségi szempontok szerint válasszanak burkolatot és ez után a megfelelő kövek közül válasszák ki a vizuális szempontból Önöknek legmegfelelőbbet.

Végül a kődísztárgyakról és a kerti bútorokról említsünk meg néhány hasznos dolgot. Először a kődísztárgyakról, mely kategóriába a kiváló minőségű, jól variálható, exkluzív megjelenésű, kiemelkedő használati értékkel rendelkező tárgyak tartoznak, melyek mindegyike megfelel a kor magas minőségi elvárásainak. A termékek fagyállók és színtartók. Felhasználhatóságuk szerint lehetnek: kerti grillek, kemencék, szalonnasütők, növénytartók, kőlámpások, dísz kutak, kerti díszek, vízköpők, épületdíszítő elemek.

A kényelmet és a hangulatos időtöltést szolgálják a kerti bútorok, melyek zöme rönkfából készül. Itt is fontos a kiváló alapanyag és a megfelelő impregnálás, valamint a használhatóság figyelembe vétele a kiválasztásnál. Kerti bútorok típustól függően lehetnek asztalok, sörpadok, rönk garnitúrák, hintaágyak.

kerti díszek, kertépítés, nyíregyháza, farm tüzép


Nyáron is jó a hőszigetelés

$
0
0

A jó hőszigetelés nem csak télen, de nyáron is segít a komfortos lakás kialakításában.

A megfelelő vastagságú hőszigetelés a téli gázszámla kordában tartása mellett a nyári villanyszámlára is jótékony hatással van. A jól szigetelt épületekben a meleg csak lassan jut el a falakig, ezért egész nap kellemes hűvös marad a lakás.

Hőszigetelés a meleg ellen

Még a legnagyobb kánikulában sincs szükség klímaberendezésre, így megtakarítható a hideg előállításához szükséges jelentős mennyiségű áram költsége, és zsebünkben maradhat a beruházási és az éves karbantartási díj is – állítja Kruchina Sándor, az Austrotherm Kft. szakértője.


A hőszigetelés azokon is segít, akik már felszerelték a klímájukat. A jó hőszigeteléssel lényegesen kevesebb energia-befektetésével is elérhető a kívánt hőmérséklet, és ez pedig további megtakarítást jelent. Ma már több elektromos energiát fogyasztunk nyáron, mint télen. Nem mindegy, hogy a nyári csúcsot (a napi fogyasztási rekord 6320 megawatt) milyen erőművi kapacitással tudjuk lefedni.

Kevesebb energiával

Ha kevesebb hideg energiát használunk nyáron, az gazdasági és környezetvédelmi szempontokból ugyanolyan kedvező, mint a kisebb fűtési energia télen – mondja Kruchina Sándor.

Lakása, háza megfelelő hőszigetelésének elkészítése érdekében keresse értékesítő munkatársainkat, akik segítenek Önnek kiválasztani az Ön számára leginkább megfelelő hőszigetelő rendszert és tanácsokkal látják el a hőszigeteléssel kapcsolatban, valamint minden kérdésére kielégítő választ adnak.

Ezen felül, ha nálunk vásárolja meg hőszigetelő rendszerét (minimum 200.000 Ft+Áfa) értékben, úgy díjtalanul elvégezzük lakása, háza utólagos hőkamerás vizsgálatát, mellyel ellenőrizheti az elvégzett hőszigetelési munkálatokat.

A további részletekről érdeklődjön értékesítő munkatársainktól a 06-42/475-716- os telefonszámon, vagy személyesen a Farm Tüzépen.

Az építkezés buktatói

$
0
0

Mire érdemes, kell odafigyelni a házépítés alatt „Az építkezés buktatói”

Az emberek általában olyan munkák elvégzésére szoktak szakembert fogadni, amelyeket maguk nem tudnak megfelelően elvégezni. Ebbe a körbe tartozik az építkezés is. Azonban egyre több építtető érzi úgy, hogy nem az övé az építkezés során az irányítás. A munka és az építési költségek átláthatatlanná váltak, tulajdonképpen az építész és a kivitelező irányítja helyettünk az egész munkát. Kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy már azt is ők mondják meg, milyen csempét vegyünk a fürdőszobába.

Éppen ezért nem árt, ha bizonyos dolgokra felkészülünk, ugyanis bizonyos helyzetekben sajnos sokszor előfordul, hogy a kivitelezők – kihasználva az építtetők hozzá nem értését, tudatlanságát – nem éppen úgy végzik munkájukat, ahogy kellene. Éppen ezért szeretnénk bemutatni a jellemző hibákat a spórolási lehetőségeket. Ezen felül megpróbálunk arra is tanácsot adni, hogyan lehet megelőzni az esetleges problémákat.

Gyengébb minőségű, olcsóbb anyagok beépítése

A nem látható helyeken sokszor gyengébb minőségű építőanyag kerül beépítésre, mint ami a tervben – és később a számlán – szerepel. Igen jellemző, hogy rossz minőségű alumínium vezetéket használnak a sokkal drágább rézkábel helyett a ház vezetékezésekor, vagy a vízvezeték rézcsövei helyett műanyag kerül a falba. Sok esetben előfordul, hogy az általunk kiválasztott falazó anyagot is kicserélik egy olcsóbbra a beépítés alkalmával. Többször megtörtént már, hogy a hőszigetelő rendszer vastagsága is elmaradt az általunk megrendelt és kifizetett vastagságtól. Ezeknek hosszú távon mindig a lakó issza meg a levét. Ezeket a „változtatásokat” utólagosan kiszűrni nagyon nehéz, sok esetben majdnem lehetetlen is. Azért, hogy ne érjen ilyen meglepetés minket szánjunk több időt arra, hogy rendszeresen ellenőrizzük az építkezési munkafolyamatokat.

Burkolás

A burkolás során a segédanyagokkal lehet probléma. A burkolat elkészítése után ugyanis ki tudja már ellenőrizni, hogy valóban az a ragasztó és fugázó került-e felhasználásra, amit kifizettünk, vagy egy kategóriákkal olcsóbb? Ha a kivitelezési tervnek megfelelően az előírt helyekre fagyálló vagy flexibilis ragasztót vásároltunk, de a kivitelező mégsem azzal dolgozott, akkor a burkolólapok eltörnek, netán felfagynak és abból később több százezer forint kárunk is keletkezhet, amit nem valószínű, hogy minden nehézség nélkül be tudunk hajtani a kivitelezőn.

De nem csak az építőanyagokkal történő ügyeskedésre kell odafigyelnünk, sokszor a szakértelem hiánya játszik szerepet a szakszerűtlen kivitelezésben. Padlófűtés esetén feltétlenül le kell ellenőriznünk, hogy a falak és a burkolat találkozásánál szilikonnal van-e kinyomva a fuga, vagy fugázó anyag van használva, mert a hőtágulás miatt a szilikont kell ilyen helyekre használni, ám sokszor egyszerű hanyagságból, vagy a megfelelő szakértelem hiánya miatt ez el szokott maradni.

Kémény bekötés

Sok hibával találkozunk a kémények építése kapcsán is, melyek közül az egyik legfontosabb a kéményalap hiánya. A kémények nagy súlya meglehetősen kis helyen terheli a talajt, elég nagy nyomást fejt ki arra, ezért elengedhetetlen az előírt vastagságú kéményalap építése. De a kéménybekötések alkalmával is előfordulnak érdekes dolgok. Gázkazán bekötésekor gyakori, hogy két méternél hosszabb szakaszú a vízszintes füstcső, minek következtében nincs megfelelő huzat a füst nem kellő hatékonysággal távozik a kéményen keresztül. A nem megfelelő tömítésekkel szerelt bekötés kéménytüzet is okozhat.

Igen gyakori az, amikor a kivitelező nem tudja, hogy milyen fűtési módhoz, égéstermékhez milyen fajta kéményt kell beépíteni. Ilyenkor történhet meg, hogy a kandalló kéménye túl szűk keresztmetszetű, vagy a gázkazánhoz csatlakoztatott kémény nem áll ellent a füstgázban lévő erős, maró hatású anyagoknak. Ha el szeretnénk kerülni ezt a problémát, akkor, szakember tanácsát kell kérnünk, hogy a fűtő berendezésünkhöz milyen kéményt ajánl.

Nyílászárók

A nyílászárón anélkül, hogy könnyen észrevennénk, nem tud spórolni a kivitelező, az ugyanis elég feltűnő lenne, ha olcsóbb ablak kerülne az általunk kiválasztott drágább, jobb minőségű helyett beépítésre. Ellenben a segédanyagokkal itt is tudnak spórolni a kivitelezők. Ha a tokrögzítő csavarokból, vagy a PUR habból nem kerül beépítésre elegendő mennyiség, azt nehezen tudjuk később észrevenni, viszont a fűtésszámlánkon már megmutatkozik a különbség. A teljes árat kifizettük a kivitelezőnek, és nem kaptunk meg mindent a pénzünkért, ráadásul még fűtésért is többet kell fizetnünk. Itt is fontos, hogy ennél a munkafolyamatnál is jelen legyünk, és minden részletre odafigyeljünk.

Megsérül a vízszigetelés, vagy hiányos

Ritka az, amikor a kivitelező nem fekteti le a megfelelő szigetelést, így attól azért nem kell tartanunk, hogy elmarad a házunk szigetelése. Ellenben sokkal gyakoribb az, amikor dupla rétegnek megfelelő mennyiségű vízszigetelő szerepel a számlán, de csak egyetlen egy réteg van lerakva és a többi anyag valahol eltűnt. Ez a „hiba” sajnos nem csak a vízszigetelő lemeznél áll fenn, hanem gyakorlatilag bármelyik építőanyagnál, ezért érdemes naponta ellenőrizni a munkát, minden munkafázisnál jelen lenni.

A vízszigetelést lefektetés után is érdemes alaposan átellenőriznünk, ugyanis elég gyakori, hogy a lefektetés után megsérül. Ha ez nem kerül kijavításra és később ezen a sérülésen keresztül utat talál, magának a víz az épületszerkezetet károsítja, mely több millió forintos kiadást is okozhat, és ilyenkor nem feltétlenül vigasztal minket, hogy van garancia. Fontos, hogy alaposan vizsgáljuk át a vízszigetelő lemezt, és ha hibát találunk, azonnal javíttassuk ki.

Zárásként

Az összes előforduló lehetőséget természetesen itt most nem lehet felsorolni, de a legjellemzőbbekre megpróbáltuk felhívni a figyelmet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ha nem is tudunk mindenre teljes mértékben odafigyelni, akkor is jól tesszük, ha egy-két komolyabb ellenőrzést végrehajtunk a kivitelezés során, és ha ilyenkor felkészülten némi szakértelmet is megcsillantva végezzük az ellenőrzést a kivitelező kétszer meg fogja gondolni, hogy próbálkozzon-e ügyeskedni esetünkben.

Természetesen nem ez a jellemző minden kivitelezőkre. Azok a kivitelezők, akik szakmailag felkészültek és hosszú távon szeretnének az építőiparban dolgozni, abból megélni, azok az építtető érdekeit tartják szem előtt az egész kivitelezés alatt. Tanácsaikkal csak segíteni akarnak. A számlázott anyagokkal maradéktalanul elszámolnak. Az általuk elvégzett munka precíz, alapos. Az esetleges garanciális problémákat azonnal megoldják. Hiszen a céljuk az, hogy a megelégedett megrendelők továbbajánlják őket ismerőseik, barátaik körében, hogy több munkájuk legyen.

Ezeket a sorokat nem is ezekről a kivitelezőkről írtuk, hanem azokról, akik gyorsan akarnak sok pénzt keresni és a kellő szakismerettel sem rendelkeznek, de mindent elvállalnak a piaci ár alatt. Ők mindent meg tudnak oldani, még az anyagot is olcsóbban szerzik be. Sajnos e kivitelezők esetében szinte minden esetben szembesülnünk kell a fent leírt problémákkal, melyekre fel kell készülnünk. Minden mozzanatot, munkafázist ellenőrizni kell.

A hőszigetelés – a spórolás nagyszerű módja

$
0
0

Napjainkban folyamatosan nőnek az energiahordozók (gáz, olaj, szén, fa) árai. Ez minden embernek húsbavágó, jelentős napi költséget jelent. Meg kell találni a megfelelő lehetőséget, hogy családi szinten miként lehet spórolni. Ennek egyik legfontosabb módja a külső szigetelés. Mert valószínű igen csak meglepődnénk, ha a lakásunk hő térképét meglátnánk.

- Lehet, hogy sokan nem is tudják, hogy 2006. szeptember 1-jén megjelent egy tárca nélküli miniszteri rendelet, mely az EU-s normáknak megfelelően határozza meg az újonnan készülő épületek energetikai jellemzőit .A rendelet pár éven belül a használt épületekre is kiterjed, s szükségessé válik az ún. Energia Tanúsítvány beszerzése.

A tanúsítványok kiadásában jelentős szerepet kapnak a kiképzett szakemberek, akik elvégzik az egész épület “energetikai megfelelősségét” igazoló számításokat. Az összesített jellemző (az épület energiafelhasználásának hatékonysági mutatója) megállapításánál figyelembe veszik az épület telepítését, a homlokzat “benapozottságát”, a szomszédos létesítmények hatását, valamint más klimatikus tényezőket.

Számításba veszik az épület hőszigetelő képességét, szerkezeti és más műszaki tulajdonságait, a gépészeti berendezéseit, ezek jellemzőit, a felhasznált energia fajtáját, az előírt beltéri légállapot energiaigényét, továbbá a sajátenergia- előállítást. Mindezek határozzák majd meg, hogy melyik osztályba sorolják a lakást. (Mindez hasonlít az elektromos háztartási eszközök osztályba sorolásához.)

Szellőztetés

A szigetelés nem csak a régi, de az új épületek szempontjából is szükséges. A külső falak mellett a nyílászárók és tető is külön figyelmet érdemelnek. Fontos, hogy az épület hőszigetelése homogén (hőhídmentes) legyen. Mint ismert, az is baj, ha túlságosan jól leszigeteljük a házat, ilyenkor a belső páraképződés miatt (kilélegzett levegő, konyhai gőzök, stb.) gondoskodni kell a rendszeres, rövid, gyors szellőztetésről. A hőszigetelés az emberiség elemi érdeke.

Hőszigetelés nélkül?

A gyenge energiafelhasználási mutatókkal rendelkező épületek jelentősen le fognak értékelődni, míg a jók kelendőbbekké válnak a piacon. Manapság szinte minden készülék, berendezés és jármű fogyasztását ellenőrizzük vásárlás előtt, miért éppen házainkat nem vizsgáljuk?

Évek óta az épületek hőszigetelésére, és a hőszigetelés mértékének-, vastagságának növelésére buzdítják a tervezőket, kivitelezőket és háztulajdonosokat. Talán már unalmas is, az energiaárakkal, az energiakészletek vészes csökkenésével, a károsanyag-kibocsátással, a fokozódó nemzetközi és hazai hőszigetelési elvárásokkal való “riogatás”.

Nézzük, meg mi történik, ha nem hő szigetelünk:

- Legelőször is épületeink nem felelnek meg a hazai és a nemzetközi elvárásoknak, (ami magyarországi vonatkozásban; falak esetében kb. 0,45 W/m2K, tetők esetében kb. 0,25 W/m2K hő átbocsátási értéket jelent) valamint a piac reális elvárásainak.

- A nem megfelelő hőszigetelő-képességű épületek üzemeltetése rendkívül gazdaságtalan. Egy hőszigetelés nélküli épület energiafogyasztása akár 3 – 4 szerese is lehet egy jól hőszigetelt kialakításúnak!

- Az egyáltalán nem, vagy csak kismértékben hőszigetelt falak, padlók “húznak”, rossz hőérzetet nyújtanak. Nincs senkinek kedve a fal mellé ülni, oda íróasztalt, fekhelyet, ülőgarnitúrát elhelyezni. Az ilyen padlókon nem tanácsos mezítláb járni, leülni pedig “életveszélyes”! A hőérzeti követelménykötelező hazai előírás, miszerint a belső felületek (falak, padlók, stb.) hőmérséklete legfeljebb 3 fokkal lehet alacsonyabb a helyiség léghőmérsékleténél.

- A rossz hőszigetelő-képességű padlókon, falakon, mennyezeteken lecsapódik a pára. Nem csak a felületeken, hanem a fűtési időszakban belülről kifelé áramló (diffundáló) pára, a szerkezetek hideg rétegeiben is kicsapódik.

- A nyirkos szerkezetek (miként a nedves ruha) nem hő szigetelnek, sőt; a párolgás még további hőelvonással jár, többletfűtést igényel.

- Ha olyan helyeken jelentkezik nedvesedés, ami télen átfagy, pl.: homlokzatvakolat, külső falak homlokzat felöli fagypont alá hűlő része, épületlábazatok, stb. ott az anyagok vagy szétfagynak, vagy rohamosan csökken élettartamuk.

- Ahol tartósan nedves a felület, ott a penészgombák elszaporodnak, (72 órát meghaladó ideig 75%-nál magasabb a páratartalomnál.)

- A penészes lakások egészségtelenek is, gyakoribbak a különböző légúti- és allergiás megbetegedések

- A rossz hőszigetelő-képességű épületek megfelelő téli fűtése és nyári hűtése, szinte megfizethetetlen energiaszámlákat eredményez.

- Az ilyen épületeket erősebben kell fűteni, ez tovább növeli a káros anyagok kibocsátását, amely a globális méretekben általános felmelegedéshez vezet.

A felsoroltak csak a kockázatok és a hőszigetelés elhagyásának, illetve alul méretezésének mellékhatásai.

Keményfa brikett, gazdaságos, kényelmes, biztonságos fűtés

$
0
0

Keményfa brikett – Egy gazdaságos,  kényelmes és biztonságos megoldás a fűtésre

FABRIKETT VEGYES KEMÉNYFÁBÓL
Kiváló minőségű keményfa brikett, a keményfából készült brikettek minden jó tulajdonságával (hosszú, egyenletes izzás).

  • Alapanyaga: bükk, tölgy
  • Mérete: 7,5cm átmérő, 27 cm hosszúság
  • Csomagolás: zsugorfólia, 14 kg / csomag
  • Fűtőértéke: 19,7 MJ
  • Hamutartalma: 4,3%
  • Nedvessége: 6,31%
  • Szárítás: 105 C-on

A keményfa brikett egyaránt felhasználható éppúgy háztartási, mint ipari fűtőanyagként a tűzifa, szén helyett. Nem csak hagyományos tüzelőberendezésekben, úgy, mint kazán, kandalló, cserépkályha, sparhelt, de kemencékben, kerti és grill és szalonnasütőkben is kiválóan használható.

Előnyök:

Környezetbarát, 100%-ban természetes alapanyagból (keményfa fűrészpor) készül, nagy nyomással kötőanyagot nem tartalmaz. Fűtőértéke megegyezik a barnaszénével, jóval magasabb a tűzifáénál, vagyis ugyanolyan fűtőhatás eléréséhez kisebb mennyiséget kell elégetni. Azonos mennyiségű keményfa brikett lényegesen hosszabb ideig, nagyobb hatékonysággal ég és izzik, mint a tűzifa.

  • Kazánbarát, egyenletes, hosszan tartó, szinte tökéletes égést biztosít. Nem kormoz, így családi házak kandallójában is nyugodtan használható.
  • Egységes formájának köszönhetően jól raktározható, könnyen szállítható, kényelmesebb felhasználást tesz lehetővé, mint a tűzifa.
  • Szállítás után nincs szükség feldolgozásra, aprításra, szárításra, közvetlenül felhasználható.
  • Alkalmazásával folyamatosan állandó minőségű tüzelőanyag áll rendelkezésünkre.
  • Egységcsomagolásban kapható (14 kg/ csomag), így a kiszállított mennyiség könnyen ellenőrizhető.
  • Környezetkímélő, mivel CO2-semleges, vagyis elégetésekor csakis annyi szén-dioxid termelődik, amennyit a növényi fotoszintézis felhasznált.
  • Hamutartalma kicsi (4,3%), hamuja környezetbarát, a kiskertek trágyázásához kiválóan alkalmazható.
  • Kényelmes és biztonságos megoldás, hiszen kezelése, tárolása és felhasználása egyszerű, tiszta, helytakarékos.

Tárolásakor  ügyelni kell, hogy száraz, szellős helyen tároljuk, mint minden tüzelőanyagot. A tárolás helytakarékos, hiszen az egyenletes nagyságú, egységes csomagokat sorba lehet rakni. A biztonságos használat érdekében a tűzteret 40%-nál magasabb arányban feltölteni nem szabad.

Gazdaságos és hatékony tüzelőanyag.

Miért előnyös a keményfa brikett használata?

  • Megoldást biztosít a szilárd tüzelőanyagot felhasználók legtöbb problémájára.
  • Mindig egyenletes minőség, ezáltal folyamatos, biztonságos teljesítmény.
  • Egyenletes, hosszantartó, szinte tökéletes égést biztosít. Nem kormoz, így családi házak kandallójába is kiváló.
  • Tárolása, mozgatása, felhasználása egyszerű, tiszta, helytakarékos, kényelmes és biztonságos. A szállítás és a rakodása egyszerű.
  • A szállítás után nincs szükség további feldolgozásra, aprításra, szárításra  azonnal felhasználható.
  • Könnyen ellenőrizhető és átlátható, a felhasználás során mérhető mennyiség.
  • Kifejezetten gazdaságos, hiszen csak fele annyit kell mozgatni, tárolni, felhasználni, mint a tűzifából, s a vele való fűtés ugyanannyiba kerül, mint a tűzifával való fűtés.
  • Környezetbarát, hiszen nincsen benne semmiféle vegyi anyag, ami az elégetés során felszabadulhatna, megújuló energiaforrás.
  • Hamuja környezetbarát, tehát akár a kertben felhasználható.

Fűtőérték, nedvesség és hamu tartalom:

A tüzelőanyag gazdaságosságát sok tényező befolyásolja, de a két legfontosabb tényező a fűtőérték, valamint a nedvesség tartalom.

  • Fűtőérték üzemi állapotban: 19,7 MJ/kg
  • Égés meleg üzemi állapotban: 21,2 MJ/kg
  • Nedvesség üzemi állapotban: 6,31%
  • Hamutartalom üzemi állapotban: 4,30%
  • Szárítás: 105 C-on

Néhány hasznos fűtési tanács

KÁLYHÁBAN, KANDALLÓBAN, KAZÁNBAN a tűzifához hasonló módon kell a keményfa brikettet használni, de a tűztérbe egyszerre a fánál megszokott mennyiség egyharmadát kell betölteni. Ellenkező esetben a tüzelőberendezés túlhevülhet, ami nem előnyös. A tüzelőberendezés ajtaját illetve levegőcsappantyúit csak a keményfa brikett teljes meggyulladása után szabad minimumra lezárni akkor, amikor a keményfa brikett kékes lánggal izzik.

VEGYESTÜZELÉSŰ EGYAKNÁS KAZÁNOKBAN a keményfa brikettet felül kell meggyújtani, és kezdetben felső levegőadással kell a természetes huzatot növelni. A levegőelállításhoz a huzatszabályozót úgy kell beállítani, hogy az égési levegő egy része mindig felüljusson a tűztérbe. Az alsó levegő mennyiségét csökkenteni kell, de teljesen elzárni nem szabad. A felső levegő-bevezetés akkor szüntethető meg, ha a keményfa brikett a tűztérben átizzott, a brikett maradványa, mint faszén ég.

Gyakran ismétlődő kérdések:

  • Minden tüzelőberendezésben lehet tüzelni a keményfa brikettel?

Igen, minden olyan tüzelőberendezésben lehet vele tüzelni, amely fatüzelésre vagy széntüzelésre alkalmas kazán, cserépkályha, kandalló, kályha, teatűzhely, kemence, kerti grill, faelgázosító kazán. Ajtók, levegőadagolók jól működjenek, mivel a begyulladása után izzítani kell, mint a szenet, és ehhez minimális levegő hozzáadása kell, hiszen a nedvességtartalma alacsony, a jól záródó ajtók fontosak ahhoz, hogy jól tudjuk szabályozni a tűztérbe jutó levegő mennyiségét.

  • Faelgázosító kazánban lehet-e tüzelni vele?

20 % nedvességtartalom fölött nem alkalmazható tüzelőanyag faelgázosító kazánban, a keményfa brikett nedvességtartalma 6,31%, ami a faelgázosító kazán helyes működéséhez szükséges. Faelgázosító kazánban leginkább ezzel ajánlott tüzelni.

  • Alkalmazható vegyesen a tűzifa és keményfa brikett?

A nedves tűzifa égéséhez több levegő szükséges, azaz jobban nyitva kell hagyni a tüzelőberendezés ajtaját, ami a teljesen száraz keményfa brikett gyorsabb leégéséhez vezethet. Összességében a 20 % nedvességtartalmú tűzifa rontja a hatásfokát az alacsony nedvességtartalmú keményfa brikettnek.

  • Hogyan kell a brikettet begyújtani?

Ugyanúgy szükséges apróra vágott fadarabok és papír, mint a tűzifával történő begyújtáshoz.

  • Mennyi szükséges egy begyújtáshoz?

Kis darabokkal kell kezdeni és miután kellően meggyulladt és ég, utána lehet rátenni a többit.

  • A begyújtás után mennyi idő múlva lehet lezárni a levegőnyílást?

Begyújtástól számított maximum 15-20 perc elég ahhoz, hogy a keményfa brikett izzása megfelelő legyen. Minden oldalon lánggal kell égnie, ez után lehet a levegőnyílást lezárni minimumra, hogy izzani kezdjen a brikett. A keményfa brikett égése, izzása alatt nem szükséges újabb brikettet rárakni a tűzre, csak ha már a leégés a végéhez közeledik.

  • A képződött hamut hova lehet helyezni?

A kertben beásható a növények alá, vagy kihűlés után a szemetes tárolóba is kerülhet.  Csekély mennyiségű hamu képződik, ami környezetbarát.

  • A tárolása során romlik-e a minősége?

Zsugorfóliázva van a keményfa brikett, nedvesség, pára nem tud bejutni a csomagba. Fedett helyen a több hónapig, akár évekig is minőségromlás nélkül eltárolható.

The post Keményfa brikett, gazdaságos, kényelmes, biztonságos fűtés appeared first on Farm-Ker Kft..

Cserépkályha, kandalló, kemence?

$
0
0

A szilárdtüzelésű fűtőberendezések jelentősége napjainkban

Napjainkban a villamos energia- illetve a gáz árának folyamatos változása összetett feladattá teszi annak eldöntését, hogy otthonunkban milyen fűtést alkalmazzunk. 
Egy megfelelően méretezett és kialakított központi fűtés kényelme és viszonylagos biztonsága igen vonzóvá teszi azt akkor, amikor egy téli időszakban mindig optimális hőmérsékletű lakótér a cél – senki sem szeret a napi taposómalom után egy hideg lakásba hazatérni.

Az alternatív energiaforrások mellett még mindig van létjogosultsága az elavultnak kikiáltott és mesterségesen háttérbe szorított hagyományos fűtési módoknak, főképpen az óta, amióta akár pályázatokkal is támogatják a megújuló energiaforrások használatát. A 70-es 80-as években még igen kedvező gázárak mára olyan magasságokba emelkedtek, hogy egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a hagyományos fűtőberendezések iránt.

Egy kiegészítő fűtésként alkalmazott cserépkályha a gázszámlában nagyobb megtakarítást realizál, mint amennyibe a cserépkályhában eltüzelt fa került. Egy megfelelően méretezett és megépített cserépkályha, kandalló hatékonysága ma is versenyképes, károsanyag-kibocsátásuk megfelelő működtetés esetén, minimális szinten tartható. Egy időszakosan használt helyiség vagy épület – nyaraló vagy hétvégi ház – fűtésére pedig gyakorlatilag alkalmasabb akár a cserépkályha, akár a kandalló, mint a központi fűtés, hiszen utóbbiban, télidőben például elfagyhat a rendszerben levő víz, ha azt nem eresztjük le minden alkalommal, amikor nem használjuk, vagy pedig folyamatosan fagypont fölött kell tartani a hőmérsékletet akkor is, ha nem használjuk az épületet.

Mindemellett vitathatatlan előnyük, hogy a használati értékükön túl belsőépítészeti, hangulati elemként lakásunk, otthonunk díszei. Egy radiátornak nekidőlni közel sem nyújtja ugyanazt az érzést, mint egy jó könyvvel a kemence sutba húzódni, egy csésze teát a kandalló előtt szürcsölgetni, vagy egy kellemesen meleg cserépkályha oldalához simulni séta után, egy hideg téli estén.

Többek között ezért egyre népszerűbb ismét a cserépkályha, a kandalló és újabban – mivel sütni-főzni is lehet benne – a kemence is.

Hogyan válasszon?

Kemencét akkor válasszon

Ha régi parasztház korhű fűtését szeretné megoldani, 
- szeretne olyan finomságokat készíteni otthon, mint a kemencében sült, igazi kenyér, sült malac, libasült, kemencés töltött káposzta, aszalt szilva
- van elég helye hozzá, 
- otthona stílusához ez illeszkedik leginkább, 
- viszonylag kevés tüzelőanyaggal szeretne jó meleget otthon, 
- olyan tüzelőberendezést szeretne, amiben el tudja tüzelni akár a kerti hulladékot, 
- van elég ideje a fűtésre, hiszen automatizált kemence még nemigen létezik, 
- már van egy kerti kemencéje, és télen nincs kedve kimenni kenyeret sütni

Cserépkályhát válasszon

Ha kevés tüzelőanyaggal a lehető leghatékonyabban szeretne fűteni, 
- a cserépkályha rendkívül széles forma-, stílus- és színválasztéka illik otthona hangulatához, 
- hétvégi házába tervez hatékony, gazdaságos és hangulatos fűtést, 
- szeret egy forró tea vagy forralt bor mellett a jó meleg kályhának dőlve olvasgatni, tévézni, stb., 
- a családban van valaki, aki nagyon ráér és így legalább el lesz foglalva valamivel: a cserépkályha fűtésével.

Kandallót válasszon

Ha szereti élvezni a tűz látványát, hangulatát 
- nem annyira a hatékonyság érdekli, mint inkább a tűzhely hangulata, a tűz ropogása, a lángok fénye, az árnyékok játéka a falon… 
- otthona hangulatához leginkább kandalló illik 
- rendszertelenül van otthon, akkor is csak percekre, és azonnal meleget szeretne, amikor begyújt.

The post Cserépkályha, kandalló, kemence? appeared first on Farm-Ker Kft..

Az olcsón vett tűzifa rejtett költsége, amivel könnyen átverhetik!

$
0
0

Hogyan kerülje el, hogy az olcsón vett tűzifa a hivatalosan forgalmazott tüzelőknél is drágább legyen? Az olcsó tűzifa révén könnyen ráfizethet!

Az utóbbi években a tűzifa árának drasztikus emelkedése arra kényszerítette a tűzifa vásárlók nagy részét, hogy olcsóbb beszerzési lehetőségek után nézzenek. Ezt használták ki az ügyeskedők, az úgynevezett „dudálósok”, hogy átverjenek, becsapjanak becsületes embereket. Különböző trükkökkel csapják be a vásárlókat úgy, hogy azok a kifizetett tűzifa töredékét kapják csak meg. Ezekben az esetekben mérlegelés egyetlen egy esetben sincs, a mennyiség meghatározása bemondásra, vagy fiktív mérlegelési jegy bemutatásával történik. A mérlegelést különböző kifogásokkal hárítják el, végső esetben gyorsan elszelelnek a helyszínről. A vásárlók csak akkor döbbennek rá, hogy átverték Őket, amikor már csak bottal üthetik az eladó nyomát. Számla nincs tettenérés nincs, felelősségre vonás nincs, kártalanítás nincs.

Megbízható tüzelőanyag értékesítőt egyre nehezebb találni manapság.
Éppen ezért kezdte meg a Farm Tüzép az építőanyagok forgalmazása mellett a tüzelőanyagok értékesítését is vásárlói részére. Azzal a céllal, hogy a megfelelő nyereség elérése mellett, úgy szolgálja ki vásárlóit, hogy azok a kifizetett pénzükért számla alapján megfelelő minőségű és mennyiségű tüzelőhöz jussanak mindennemű csel és átverés nélkül.

A tüzelőanyagot értékesítésével kapcsolatban kérdeztük a Farm Tüzép tulajdonosát Vengrinyák Tibort.

- Mióta és milyen típusú tüzelőanyagokat forgalmaznak?
V.T.: Öt éve kezdtük meg a tüzelőanyagok forgalmazását telephelyünkön. Először, csak tűzifát, jellemzően akác, tölgy és bükk fát forgalmaztunk a vásárlói igényeknek megfelelően 1 m-es rönk, kuglizott és hasogatott formában. Az évek során a tűzifák árának drasztikus emelkedésére reagálva és a vásárlói igényekhez alkalmazkodva bővítettük tüzelőanyag kínálatunkat. Ma már a tűzifák mellett forgalmazzuk olcsó lignittől kezdve a drágább magyar szeneken keresztül az import feketeszénig a szénféleségek szinte mindegyikét. Speciális fűtéssel rendelkező ügyfeleink részére kalodás tűzifát és keményfa brikettet is árulunk.

- A szenek közül melyek azok, amelyeket leginkább előnyben részesítenek a vásárlók?
V.T.: Évek óta nagy sláger a vásárlók között a lignit, ami a 2000-2200 kcal/kg fűtőértékhez párosuló rendkívül kedvező 1216 Ft/q árának köszönhető. Ezt a terméket tudják a leginkább megfizetni a vásárlók napjainkban. Másik kedvelt termékünk a szénporból biomassza hozzáadásával nagy nyomású préseléssel előállított tojásbrikett, henger brikett és pellet. Fűtőértékük 3000-3200 kcal/kg, ami a tüzelőanyagok között elfogadhatónak mondható. Fontos szempont még a nagyon kedvező ára ezeknek a termékeknek. Szén pelletet a tűzifa áránál is olcsóbban már 2080 Ft/q áron vásárolhatnak telephelyünkön.

- Mik azok a garanciák, amiért Önöket válasszák a tüzelőanyagot vásárolni szándékozók?
V.T.: Egyrészt a hivatalos számla ellenében történő beszerzések garantálják az általunk forgalmazott tüzelőanyagok legmagasabb minőségi követelményeknek való megfelelését. Másrészt telephelyünkön a vásárló jelenlétében, hitelesített digitális mérlegen történik a tüzelőanyagok mérlegelése. Erről mérlegjegyet állítunk ki, ami a számlakészítés alapja, így gyakorlatilag kizárt, hogy a vásárlót kár érje. Többek között ezért lehet cégünk egyik szlogene, hogy „Nálunk az 1 mázsa az garantáltan 100 kg!”

- Van-e Önöknél ingyenes házhozszállítás?
V.T.: Természetesen igen. 30q szén vagy tűzifa vásárlása esetén Nyíregyháza Kemecse, Kótaj, Nagyhalász, Nyírpazony, Nyírtura, Sóstó, Sóstóhegy, Borbánya, Kistelekiszőlő, Oros, Rozsrétszőlő területre ingyen szállítunk. Más településekre történő szállítás esetén előzetes egyeztetés alapján egy kedvezőbb, egyedi fuvarköltséget adva teszünk ajánlatot vásárlóink részére. Mindenkivel megegyezünk!

- Mit javasol a tüzelőanyagot vásárolni szándékozók részére?
V.T.: Először is azt, hogy anyagi lehetőségeik figyelembevételével a fűtési időszakot megelőzően a lehető leghamarabb vásárolják meg az az évi tüzelő szükségletüket. Javaslom ezt azért, mert ebben az időszakban lényegesen olcsóbban tudják beszerezni a különböző tüzelőanyagokat, mint a fűtési időszakban. A megtakarítás, akár 500-600 Ft is lehet mázsánként. Korai beszerzés esetén van ideje a megvásárolt tűzifának kellő mértékben kiszáradni. Kevesebb lesz a nedvességtartalma, jobban fog égni, nagyobb lesz a hő leadása az ilyen tűzifának, mint a frissen vágottnak.

Másodsorban azt, hogy csak ellenőrzött körülmények között beszerzett, hiteles mérlegen lemért, számlával értékesített tüzelőanyagot vásároljanak, mert így elkerülhetik az átverést, becsapást. Az így beszerzett tüzelőanyaguk mennyisége és minősége is annyi és olyan lesz, mint amilyet vásárolni szerettek volna.

Továbbá, az utóbbi időszakban jelentkező vásárlói kérdésekkel kapcsolatban arra hívnám fel röviden a vegyes tüzelésű fűtőberendezéseket használók figyelmét, hogy a használni kívánt fűtési mód és berendezés kiválasztásánál, ha készüléküket valóban sok éven keresztül szeretnék használni, akkor a berendezés üzemeltetése során tisztában kell lenniük a berendezésre vonatkozó összes kezelési szabállyal. Mekkora teljesítményű és hatásfokú legyen a készülékük? Mivel szabad fűteni benne? Mennyi tüzelőt kell, egy megrakás alkalmával a tűzterébe tenni? Milyen legyen a kéményük? Milyen legyen tüzelőberendezésük huzata?

Csak jó minőségű, garanciával és szervízhálózattal rendelkező gyártók fűtőberendezéseit vásároljuk meg. A kéményeknél szintén nagyon fontos a jó minőség, a széles termékpaletta a gyártói garancia, melyeknek a hazai piacon jelenlévő Schiedel és Leier gyártmányok maximálisan megfelelnek. Lehetőség szerint ezeket válasszák.

-A tüzelőanyagot vásárolni szándékozók hol és hogyan vehetik fel Önökkel a kapcsolatot?
V.T.: Személyesen a telephelyünkön,- Nyíregyháza-Sóstó, Kemecsei út 101. szám – az értékesítő kollégáink felkészülten várják vásárlóink tüzeléssel kapcsolatos kérdéseit. Telefonon a +36 (42) 475-716,717 számon kereshetnek minket, de javaslom, látogassanak el honlapunkra: www.farmtuzep.hu, ahol sok hasznos információt szerezhetnek az általunk forgalmazott tüzelőanyagokról, azok jellemzőiről, árairól az értékesítésről a szállítás feltételeiről.

The post Az olcsón vett tűzifa rejtett költsége, amivel könnyen átverhetik! appeared first on Farm-Ker Kft..

Tanácsok vegyes tüzelésű fűtőberendezések használatához

$
0
0

Ha készülékünket valóban sok éven keresztül szeretnénk használni, akkor az üzemeltetése során tisztában kell lennünk a rávonatkozó összes kezelési szabállyal. Mekkora teljesítményű és hatásfokú a készülékünk? Mivel szabad fűteni benne? Mennyi tüzelőt kell, egy megrakás alkalmával a tűzterébe tenni? Milyen legyen a kéményünk? Milyen legyen tüzelőberendezésünk huzata?

Névleges és maximális teljesítmény

Az egyes gyártók a fűtőkészülékek teljesítmény adatait egymástól eltérő módon adják meg, ami sokszor félreértésekre adhat okot. A  teljesítmény adatok értékelésekor megkülönböztetjük a névleges, illetve a maximális teljesítmény értékét. A maximális teljesítmény értéke értelemszerűen a fűtőberendezés maximális teljesítményét mutatja meg, azaz azt a teljesítményt, amit a készülék a legtöbbet képes leadni. Számunkra azonban ennél sokkal fontosabb adat a készülékek névleges teljesítményének értéke, mivel ez utóbbi szám mutatja meg azt, hogy az adott készülékkel mekkora légköbmétert tudunk – normál üzemi körülmények között – kifűteni. A hatásfok megmutatja, hogy a készülékben elégetett tüzelőanyag hány százaléka hasznosul ténylegesen lakásunk fűtésére, a névleges hő teljesítmény pedig arról ad információt, hogy az adott készülékkel hány kw (kilowatt) -tal tudjuk lakásunkat fűteni. Természetesen egy nagyobb méretű (tűzterű) berendezés – amibe több tüzelőanyagot tudunk egyszerre berakni – nagyobb teljesítménnyel leadására képes, mint egy kicsi készülék.

Mivel fűtsünk?

A szén fosszilis fűtőanyag, ma is nagyon fontos és elterjedt. Régi beidegződések, rossz kazánok miatt sokan még ma is a füstöléssel, kormos kéményekkel azonosítják, holott nem a szén, hanem a rossz minőségű tüzelésre használt anyag, például műanyag, textil, háztartási egyéb hulladék elégetésekor kormoz és füstül a kémény. A korszerű kazánokban tisztán, nagyon kevés füst keletkezése mellett, nagy hatékonysággal égethetők el. A szén a legtöményebb, energiadús szilárd fűtőanyag. Tárolásra kevésbé érzékeny. Bio anyagokkal keverhető, ekkor használata ökológiailag sokkal kedvezőbb. Nagyobb távolságra is érdemes szállítani.

A mezőgazdasági és erdészeti anyagok tömörítése a pelletálás. Pelletnek nevezzük  a körcellás, görgős préseken készített 3 – 25 mm-es tömörítvény. A tüzelésre szánt nagyobb tömörségű 10-25 mm-es pellet a  tűzipellet megnevezést kapta.  A tüzelési célra alkalmas biopellet vagy tűzipellet legfőbb jellemzője a nagy sűrűség, tömörség (1-1,3 g/cm3).

Fapellet, amelynek  a fa belső tiszta részéből kikerülő fűrészpor, forgács az alapanyaga.
Agripellet amely  lágyszárú növényekből (szalma, kukorica, energiafű) készül.

A pellet jól szállítható, nagyon tiszta fűtőanyag. 18-20 kg-os zsákban, vagy big-bag zsákban a legcélszerűbb szállítani.

Szállítható ömlesztve is. A peleltek tárolás során érzékenyek a nedvességre.

A tűzifa  megújuló bio fűtőanyag. A tűzifa égetése nem automatizálható olyan mértékben, mint a szemcsés, granulált anyagoknál ( szén, pellet, biomassza).

A tüzifát száraz helyen kell tárolni. A tűzifának annál jobb a fűtőértéke minél szárazabb

A frissen vágott fa nedvesség taralma kb. magas Minél hosszabb ideig tároljuk a tűzifánkat, annál jobb lesz a fűtőértéke. A legalább egy évig száraz szellős helyen tárolt fa már lényegesen kevesebb vizet tartalmaz, ezt légszáraznak, nevezzük. Akik tehetik, vegyék meg tűzifájukat a felhasználás előtt egy, akár két évvel. Meg fognak lepődni, hogy a szárazabb tűzifából mennyivel kevesebb mennyiséget felhasználva tudják kifűteni a téli hónapokat. Megtakarításuk jelentős lesz.

A fa vásárlásakor mindenképpen fontos a fajta, nedvességtartalom, feldolgozottság és szállítási körülmények összevetése.

Mennyi tüzelőt kell egy megrakás alkalmával a tűztérbe tenni?

A készülék használati utasításában leírt javasolt mennyiségnél több tüzelőt sose rakjon egyszerre a készülékbe!

Nagyon fontos szabály, hogy a javasolt mennyiségnél tartósan több tüzelőanyag elégetése károsíthatja a készüléket, illetve a kéményt, valamint a többlet tüzelőanyag elégetése a környezetet is nagyobb mértékben károsítja.

Kémény

A tapasztalat azt mutatja, hogy a kémény hasznos magasságának (ez a füstcső bekötési pontjától, a kémény tetejéig mért távolság) legalább 5,5 – 6 méternek kell lennie ahhoz, hogy az átlag időjárási körülmények között megfelelő legyen a kéményhuzat. Ha Önnek egy meglévő kéménye van, melyre most készül egy készüléket rákötni, a meglepetések elkerülése végett érdemes a kémény hasznos magasságát már most, előre megmérnie!  Egy 4 méter alatti hasznos magasságú kémény, az átmeneti időszakban már biztosan rosszul és nehézkesen fog működni. Ha pedig egy új kéményt építtet, akkor annak szakkivitelezője biztosan nem fog ennél  (5 – 6 méternél) alacsonyabb kéményt építeni.

A kémény átmérőjének mindenképp igazodnia kell, a rákötött készülék füstcső átmérőjéhez, azaz a füstcső átmérőhöz képest, szűkülés semmiképp sem következhet be, ellenkező esetben szintén  a megoldhatatlan (alacsony) huzat problémájával szembesülünk. Nagyobb keresztmetszetű kéményre egy kisebb füstcső átmérőjű készülék is ráköthető, azonban ilyenkor a bekötést végző szakemberrel mindenképp végeztessünk huzatmérést, és ha szükséges – a túl nagy huzat elkerülése végett – építtessünk be a készülék füstcsövébe egy automata huzatszabályzót (erről részletesen később).

A kémény a lakásnak az a meghatározó szerkezeti eleme, ahonnan – egy meglévő kémény esetén – el kell indulnunk, amikor fűtőberendezést szeretnénk vásárolni. Alapvetően a kémény mérete (keresztmetszete és hossza) határozza meg azt, hogy készülékünk mekkora méretű, lehet, ezért érdemes a kéményre különleges hangsúlyt fektetni már a ház tervezésének időszakában.  A kémény keresztmetszetére (átmérőjére) “ökölszabályként” azt szokták mondani, hogy a kiválasztott készülék füstcsőcsatlakozásához képest a kéményt szűkíteni nem szabad, azaz, ha a készülékünk 150 mm-es füstcsőcsatlakozással bír, akkor a kéményünknek minimum 160 mm átmérőjű kör keresztmetszetűnek kell lennie.

A kémény ideális működéséhez a megfelelő keresztmetszeten kívül megfelelő hossz is szükséges. Ahhoz, hogy kellő huzatunk legyen, a készülék kéménybe történő bekötésétől számítva 5 – 6 méter magasságnál (kémény hasznos magassága) már kellő kürtőhatás keletkezik. Fontos az is, hogy készülékünk milyen szögben csatlakozik a kéményhez. Kifejezetten javasolt a készülék füstcsövét a függőleges kéménykürtőhöz képest 45 fokos szögben bekötni, mert az ilyen csatlakozási pontnak jóval kisebb az áramlási ellenállása, mint egy 90 fokos csatlakozásnak

Huzat

A tüzelőberendezésünk megfelelő működéséhez, ahhoz, hogy az égéstermék a kéményen keresztül távozni tudjon, légnyomáskülönbség, azaz huzat szükséges. Ideális esetben a huzat 10 – 20 Pa (pascal) között van. Amennyiben a huzat alacsony, nem lesz tökéletes készülékünkben az égés, az égéstermék nem ég el teljesen. Kandallók esetén készülékünk üvegfelülete először elfátyolosodik, majd rövid időn belül bekormozódik. A tűztérajtó kinyitásakor pedig könnyen előfordulhat, hogy füstgáz áramlik vissza! Ha túl erős a kéményben a huzat, akkor viszont készülékünkből a kéményen keresztül a kelleténél több meleg áramlik a szabadba és romlik a készülék hatásfoka. A túlzott huzat a készülékben olyan hőmérséklet-különbségeket okozhat, amelynek hatására a berendezés élettartama jelentősen csökkenhet, sőt, öntöttvas készüléknél a túlzott huzat esetleg az öntvény elemek elrepedéshez is vezethet. Ennek elkerülése érdekében – ha indokolt – érdemes huzatszabályozót beépíteni a készülék és a kémény közé.

Reméljük, hogy ezekkel az információkkal segíteni tudtunk és a felsoroltak figyelembevételével mindenki ki tudja választani a számára leginkább megfelelő és leghatékonyabban üzemeltethető fűtési rendszert.

The post Tanácsok vegyes tüzelésű fűtőberendezések használatához appeared first on Farm-Ker Kft..


Költséghatékony tetőfelújítás

$
0
0

A magas energiaárak következtében egyre több házon készül utólagos falszigetelés. Ám nem árt tudnunk, hogy egy átlagos magas tetős ház hő veszteségének 20-30%-a a  tetőn át távozik, így hosszú távon a tető hőszigetelése sem maradhat el. Ha már tetőfelújítás, akkor a táblában, vagy tekercsben kapható ásványi szálas hőszigeteléseket javasolt alkalmazni. Tetőtér beépítés esetén a tetősíkban, más esetekben a padlásfödémen kell elhelyezni a hőszigetelő réteget. A tetőablak hőszigetelő képessége is fontos szempont, a piacon már akár passzív házakhoz ajánlott, hármas üvegezésű tetőtéri ablakot is vásárolhatunk.

Tetőfelújítás és tetőtér beépítés

tetőfelújításHa már beépítjük a tetőt, lehetőség szerint érdemes a tetőfelújítást is elvégezni. A kereskedelemben olyan újdonságokkal is találkozhatunk, mint az alacsonyhajlású tetőkön is vízzáró, illetve szennyeződéstaszító tetőcserép. Az esztétikai szempontokon túl a használható fedést elsősorban a tetőhajlás határozza meg. Hagyományos 35-40 fokos hajlásnál szinte minden termék, a betoncseréptől a bitumenzsindelyig alkalmazható, alacsonyhajlású tetőknél a fémlemezfedés az egyik legtartósabb megoldás.

A tetőfelújítás előtt vizsgáljuk meg a tetőszerkezet faelemeit. Látható korhadás, rovarkár esetén jobb, ha faanyagvédelmi szakvéleményt kérünk. A tetőben célszerű a páravédelemre is ügyelni. A szerkezet alátétfóliával történő  befedésekor, a cserépléc alatt 5 cm-es idomcserepekkel kiszellőztetett  légrést kell   hagyjunk.

A fóliázás után jöhet a 20-25  cm-es, a szarufák hőhídhatását is csökkentő, vízszintes gerendákkal rögzített hőszigetelés. A belső burkolatok, válaszfalak leggyakrabban gipszkartonból készülnek. Ez esetben ügyeljünk, hogy vizes helyiségek esetén a vízálló fajtát használjuk. A tetőfelújítás során ne felejtsük el a hőszigetelés és a burkolat közé betenni a párafékező fóliát.

Fényhozó tetőfelújítás

A tetőtér hangulatát alapvetően meghatározza a fény; sokat emelhet rajta a megfelelő tetőablak, illetve tetőablak kombináció. Ám további megoldásokkal is világosabbá tehetjük a lakás helyiségeit a tetőfelújítás során.. Ez egyik ilyen lehetőség az úgynevezett fénycsatorna, amely innovatív módon a tetőn keresztül vezeti be a fényt a nappaliba, gardróbba, lépcsőházba, vagy a sötétebb folyosókra.

Ma már többféle kiváló hőszigetelésű tetősík ablak közül választhatunk. Kisebb tetőablakot, a méterenként függőlegesen lefutó szarufák közé, nagyobbat a szarufák kiváltásával építhetünk be. Délre tájolt ablakok esetén nagyon fontos a kellő árnyékolás, feltétlenül válasszunk a gyártók által kínált számos lehetőség közül.

Pára és rétegrend

Ablakok, kémények, oromfalak, vápák (konkáv tetősíkok) csatlakozásainál különösen ügyeljünk a megfelelő hőszigetelés, vízelvezetés, bádogozás kialakítására, mert utólag nehezen orvosolható párásodási, beázási gondokat okozhatnak.
Újépítésű otthonunk esetén a kialakítandó rétegrend ugyanez, csak értelemszerűen a beépítés sorrendje változik.
Ha Ön szeretné körültekintően és költséghatékonysági célzattal hőszigetelni otthonát, ésszerű tetőfelújítás során esetleg beépítené kihasználatlan padlásterét hívja munkatársainkat. (forrás: újHáz Centrum)

The post Költséghatékony tetőfelújítás appeared first on Farm-Ker Kft..

Újabb trükkök a tűzifa értékesítésben. Kalodára adják a „dudálósok” a tűzifát!

$
0
0

Újabb trükkök a tűzifa értékesítésben – Ma már nem mázsára, hanem kalodára adják a „dudálósok” a tűzifát!

Nemrég egy sokak által kedvelt adok-veszek oldalon böngésztem és megakadt a szemem egy eladási hirdetésen. Az eladó kalodás bükk tűzifát hirdetett 12.500 Ft/kaloda áron (egy kaloda 1x1x1 m-es), ingyenes házhoz szállítással.

Mivel én is foglalkozom tüzelő értékesítéssel is már ekkor gyanús volt számomra a hirdetés. A fát nem akartam megvenni, de úgy gondoltam a végére járok, felhívom a hirdetőt, mert az általa kínált ár és az ingyenes kiszállítás rendkívüli módon kedvezőek voltak. Tudtam, hogy valami nincs rendben, mert számlára, becsületesen megrakott (szorosan összerakva a hasított fa) kalodát nem lehet a hirdetésben szereplő áron (12.500 Ft) adni, csak ráfizetéssel.

Gyanúsan olcsó a tűzifa ára!

A jelenlegi beszerzési árak mellett, ami 17-20000 Ft/m3 a fa fajtájától és minőségétől függően-, de ez is tő mellől, kamion tételben, ÁFÁ-val értendő plusz kb. 2000 Ft/m3 szállítási költség még növeli az árat– a hirdetésben felkínált ár lényegesen kedvezőbb volt.

Kérdezem én ki az, akinek ráfizetéssel is megéri dolgozni? A válsz senkinek! Tehát az eladónak vagy a fa minőségén, vagy a mennyiségén vagy mindkettőn kell úgy változtatnia a hirdetésben szereplő feltételekhez képest, hogy az minden körülmények között nyereséges legyen számára.

Gyanúm igazolása végett felhívtam a hirdetésben szereplő telefonszámot. A beszélgetés során az eladótól megkérdeztem, hogy az általa m3-re árult kaloda milyen méretű, abban hány mázsa fa van és a 40 km-es távolságnál is érvényes az ingyenes szállítás.
Kérdéseimre az alábbi válaszokat kaptam. A kaloda mérete 1x1x1 méter (1m3). Egy kalodában 5-6 inkább 6 mázsa fa van és a 40 km-es ingyenes szállítás is megoldható, de több kalodát kell rendelni.

A próbarendelés

A beszélgetés végén megegyeztünk 8 kaloda fa, 12.500 Ft/kaloda hétvégi (szombati) szállításában. Megadtam a szállítási címet, ami a vállalkozásom címe volt és izgalommal vártam a szombati napot. Úgy gondoltam, hogy 8 kaloda fa, kalodánként 6 mázsa hasított bükk tűzifával leszállítva 100.000 Ft vételárért feltűnően jó vételnek számít a mai tüzelőárak mellett.

És elérkezett a megbeszélt szállítási időpont szombat. Az eladó a megbeszélteknek megfelelően meg is érkezett, de először úgy gondolta rossz helyre jött, mert a cím egy Tüzép telep címe volt. Meglepetéséből felocsúdva kérdezte hova rakhatja le a fát?
Kérdésére azt válaszoltam, hogy a lerakás előtt szeretném leméretni a kocsit, hogy megvan-e a megrendelt és az eladó által állított kalodánkénti 6 mázsa, azaz a 6×8, vagyis a 48 mázsa fa. – Ugyan is túl kicsinek kb. 3-3,5 tonna teherbírásúnak tűnt a kocsi, amivel hozták a fát és úgy gondoltam erre nem fér fel 48 mázsa fa, valamint a kalodák sem szorosan voltak megrakva. Nem volt egymásra fektetve a feldarabolt fa, sok volt a hézag a kalodákban.

Se lemérés, se kaloda…

– Amennyiben megvan, a súly átveszem a fát és azonnal fizetek, ellenkező esetben nem. Erre azt válaszolta az eladó, hogy ő nem mázsára, hanem kalodára árulja a fát és a nyolc kaloda megvan, tessék megszámolni. De már rakja is le, mert a kalodát, azt nem tudja adni, csak a kalodából kirakva kupacra a fát. Nem rossz, mert így még azt sem lehet ellenőrizni, hogy a nyolc kaloda fa megvan-e.

Ismét megkértem, hogy álljon rá a mérlegre, mert a megrendelést megelőző beszélgetésünk során azt állította, hogy 5-6, inkább 6 mázsa fa van egy kalodában. Én azért döntöttem a megrendelés mellett, mert le akartam ellenőrizni a hirdetés valódiságát, mert egy kaloda fa 6 mázsa súllyal ezért az árért mindenki számára kedvező vétel. De olyan kalodákat, amikben 3-3,5 mázsa fa van, nem fogok átvenni ugyan azért az árért.

Mondanom sem kell a mérlegelést ismét megtagadta és nagy gázadás mellett csikorgó gumikkal úgy hajtott ki a telepről, hogy még arról sem győződött meg, hogy jön-e valaki az úton. Csak a szerencsének köszönhető, hogy nem ütközött össze valakivel.
Így tehát „sajnálatos módon” tűzifa nélkül maradtam nem jött össze a „nagy” üzlet.

Így verhetik át Önt is ha elhiszi…

Most pedig engedjék meg, hogy az eset összefoglalása végett felhívja a figyelmüket néhány dologra a kalodás tüzelő értékesítésével kapcsolatban. Remélem észrevételeim és tanácsaim hasznos gondolatokat fognak tartalmazni és nem kerülnek a „dudálósok” újabb csapdájába.

A hirdetés szövege és a telefonos pontosítás után az eladásra kínált bükk hasogatott tűzifa m3-ben volt megadva. Az eladó m3-re 1x1x1 méteres ellentétben a fakereskedésben használt „erdei m3”m-rel, ami 1x1x1,75 méter. Tehát már itt be vagyunk csapva 0,7 m3-el. Egy m3 (1x1x1) kaloda fa súlya ténylegesen 5-6 mázsa kell, legyen, ami kb. 60%-a az erdei m3-nek. Egy eredi m3 (1x1x1,75) kalodába viszont 8-12 mázsa fa van a fa fajtájától és minőségétől függően. Tehát ebben a formában 3 mázsa fával vertek át minket. Ennek a fokozása az, amikor a kalodákat oly módon rakják meg, hogy azokba a megadott 5-6 mázsa fa helyett, csak 3-3,5 mázsa fa van. Ekkor 2-2,5 mázsa fával vernek át minket. Természetesen ezek a számok rönk fa esetében érvényesek.

Az én esetemben a megrendelt 8 kaloda, kalodánként 6 mázsa, összesen 48 mázsa fa helyett megkaptam volna a 8 kalodát, de kalodánként 3-3,5 mázsa, összesen kb. 30 mázsa fával. Abban az esetben, ha kifizettem volna a 100000 Ft-ot a fáért, akkor nem 2083 Ft/mázsa áron-, ami igen csak kedvező ár, manapság- hanem 3333 Ft/mázsa áron – amitől kevesebb összegért sokan szállítanának- jutottam volna a „jó áru” tűzifához. Mázsánként 1250 Ft -al lettem volna átverve. Természetesen mind ez számla nélkül, vagyis ÁFA nélkül.

Visszatérve az általam fentebb feltett kérdéshez, hogy miért éri meg „látszólag” veszteségesen árulni a tűzifát egyes embereknek a válasz a „látszólag” szóban van, ugyan is szó sincs veszteségről, sőt nyereségről beszélhetünk, mert a piaci árnál többért, számlaadás és ÁFA befizetés nélkül értékesítik a „dudálósok” a tűzifájukat. Veszteség csak a vevő oldalán jelentkezi, de ott jelentős mértékű.

Ezt teheti saját érdekében

Mit lehet akkor tenni? Többször elmondtam már, hogy tűzifát vagy erdei m3-re (méteres méretben) vásároljunk a kereskedőktől, mert ez könnyen ellenőrizhető és a pénzünkért azt kapjuk, amit rendeltünk. Itt csak a tűzifa méretére (vastagságára) figyeljünk oda. A másik lehetőség, hogy csak olyan helyről vásárolunk tűzifát, ahol hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy alapján kiállított számla alapján kell a fáért fizetnünk. Itt megnézhetjük a vásárolni kívánt fát, ott lehetünk a mérlegelésnél és ténylegesen azt a fát és azt a mennyiséget fogjuk megkapni, amit megrendeltünk.

Sokan azt mondják, hogy jó, de ezeken a helyeken a tűzifát drágábban adják, mint máshol. Az lehet, hogy a hirdetett ára magasabb a fának, de a vásárlás végén biztos lehet benne mindenki, hogy ez az ár ÁFA-val együtt nemhogy drágább, sok esetben még olcsóbb, is mint a „dudálódok” kalodás ára.

Mindenkinek azt tanácsolom, hogy ne dőljenek be az olcsó hirdetési áraknak, mert semmi sincs ingyen. Mindenért fizetni kell, a „dudálósok” nem karitatív szervezet, hanem igencsak rafinált emberek csoportja, akiknek a célja az, hogy minél nagyobb haszonra tegyenek szert minden egyes alkalommal.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy azoknak, akiknek kényelmi, vagy egyéb szempontból kalodás tűzifára van szükségük ne rendeljenek ilyen fát, de legyenek tisztában azzal, hogy egy kalodában pontosan mennyi tüzelő van és mennyi, annak a mázsa ára. Ezt ugyan is azonnal össze tudják vetni az egyéb hasogatott tüzelő mázsa árakkal. A kalodás fa ára magasabb lesz, de csak azért, mert több munkavégzés szükséges az előállításához. Kalodás tűzifát is csak olyan helyen vásároljunk, ahol kérésünkre lemérik a kalodát. Tudjuk, hogy mennyi fát veszünk meg egy kalodában és azonnal tudjuk a kalodás fa mázsánkénti árát is.
Hol találnak ilyen helyet? A kérdésre a válasz egyszerű a Tüzép telepeken, tüzelőanyag kereskedéseken. Higgyék, el azt biztosan nem fogják megbánni, ha innen vásárolnak!

Természetesen nem gondolom, hogy mindenki becsapja a vásárlókat, de mindenki a megnyugtatása végett kérje a fakereskedőtől a kiszállított fa lemérését. Egy mérés költsége elenyésző ahhoz képest, amennyit bukhat a vásárló az üzleten. Csak a mérlegelés után döntsenek a vásárlásról, amikor tudják, hogy mit, mennyit és mennyiért vásárolnak meg.

Vengrinyák Tibor
ügyvezető, Farm-Ker Kft.

The post Újabb trükkök a tűzifa értékesítésben. Kalodára adják a „dudálósok” a tűzifát! appeared first on Farm-Ker Kft..

Fűtőérték számítások tüzelőanyag választáshoz

$
0
0

A különböző hirdetésekben, termékcímkéken a tüzelőanyag különböző jellemzőivel találkozhat. Melyikre figyeljen ezek közül oda leginkább? Fűtőérték, MJ/kg, Kcal/kg, ár, hamutartalom stb.

Tüzelőanyag vásárláskor mindig a fűtőérték/ár arányt érdemes figyelni, hiszen ez az, ami a fűtés gazdaságosságát meghatározza.

Emellett lényeges az is, hogy lehetőleg olyan tüzelőanyagot vásároljunk, amelynek mennyisége egyértelműen meghatározható, mint pl. zsákos szén, kalodás tűzifa, erdei m3-es tűzifa, mérlegelt tűzifa. Ha az udvarára leborítanak egy teherautónyi ömlesztett fát vagy szenet, a gyártó becsületességére van bízva, hogy megkapta-e a teljes mennyiséget vagy sem.

Mindenkiben, aki a fűtési költségét csökkenteni szeretné felmerült már kérdést, hogy melyik tüzelőanyag a legjobb választás egy családi ház fűtéséhez? Vegyünk példaként egy átlagos 120 m2 alapterületű családi házat, tételezzük fel, hogy a mai hő technikai szabványoknak megfelelő hőszigeteléssel van ellátva. Ennek éves energiaigénye kb. 90.000 MJ. Ha a 85%-os hatásfokú tüzelőberendezése van, akkor évi 8,5-9 t lignit felhasználására (lignit diószén: fűtőérték 12,57 MJ/kg) van szüksége. Ez kb. bruttó 170.000-180.000 Ft éves fűtésszámlát jelent.

Ha ugyanezt az épületet 85-90 %-os hatásfokú gázfűtéssel, 2.900 m³ gázt (fűtőérték: 34 MJ/m3) elhasználva fűti 2013. év végi gázáron számolva kb. 450. 000 forintot fizet a gázért. Amennyiben barnaszén (fűtőérték: 20 MJ/Kg) mellett dönt, úgy az éves fűtés költsége kb. 5-5,5 t felhasználásával 270.000-297.000 Ft-ra tehető.

Nézzünk példát a fával történő fűtés esetére is. Ismert, hogy a különböző tűzifák fűtőértéke különböző, azaz, azonos mennyiségű tűzifa elégetésével különböző mennyiségű hőenergia szabadul fel. A tűzifa fűtőértékét a nedvességtartalom is befolyásolja. A leggyakrabban vásárolt tűzifák: gyertyán (fűtőérték: 15.8 MJ/kg), bükk (fűtőérték: 15.6 MJ/kg), tölgy (fűtőérték: 15.1 MJ/kg), akác (fűtőérték:14.2 MJ/kg). A példánkat folytatva amennyiben tölgyfát választ téli tüzelőnek, úgy 70-80 q fa beszerzéséről kell gondoskodnia, amely 210.000-240.000 Ft éves fűtési költséget jelent az Ön számára.
(Az árak a 2013. évi jelenlegi átlagos piaci tüzelőanyag árak. Az árak természetesen a minőség és mennyiség, kiszerelés, valamint a szállítási költségek függvényében a tüzelőanyag kereskedésekben ettől eltérőek is lehetnek.

A példa is mutatja, hogy a lignit tüzelésével lehet, legolcsóbban kifűteni a példában szereplő 120 m2-es házat.
Természetesen itt kel figyelembe venni a már említett többi szempontot is (kényelem, tárolási lehetőségek, beszerzési források, tüzelőberendezés típusa, beszerzési ár stb.) és ezek együttes értékelése után határozható meg számunkra a legmegfelelőbb tüzelőanyag típus. Ezután már csak egy megbízható tüzelőértékesítőt kell találnunk, ahol megfelelő minőségű és mért tüzelőanyaggal szolgálnak ki minket!

  

The post Fűtőérték számítások tüzelőanyag választáshoz appeared first on Farm-Ker Kft..

Hasznos tanácsok tüzelőanyag választáshoz

$
0
0

Miért fontos figyelembe venni a tüzelőanyagok fűtőértékét?

A téli tüzelőanyag beszerzésének nagy jelentősége van minden család költségvetésére. Egy fűtési szezonban nem elhanyagolható az összeg, amit a legmegfelelőbb tüzelőanyag kiválasztásával takaríthatunk meg a fűtés során. Melyik a leggazdaságosabb tüzelőanyag? A tűzifa? A brikett? A feketeszén? A barnaszén? A lignit?

A legtöbb háztulajdonos sajnos nem logikus tényeken alapuló megfontolás, hanem szóbeszéd, ellenőrizetlen információ vagy érzelmi befolyás hatására szerzi be a szükséges tüzelőjét. Pedig a tüzelőanyagok fűtőértéke jól összehasonlítható. Ha tehát ebből a szempontból a legjobb döntést szeretné meghozni, konkrét mérési eredmények állnak mindenki rendelkezésére.

Vannak persze más szempontok is (kényelem, tárolási lehetőségek, beszerzési források, tüzelőberendezés típusa, beszerzési ár stb.) amelyeket szintén figyelembe kell venni a beszerzés során. A tüzelőanyag fűtőértékének minél jobb megismerése nagy segítséget nyújt a megfelelő tüzelőanyag kiválasztásában. Minél jobb egy tüzelőanyag fűtőértéke, annál kevesebb mennyiség elégetése szükséges ugyanolyan hőmérséklet előállításához.

A gáz, mint tüzelőanyag

Jól ismert, hogy a gázzal való fűtés kényelmes. A gáz fűtőértéke 8.600-9.200 Kcal/m3. A hagyományos gázkazánok hatásfoka 80%-os. A korszerű kondenzációs kazánokkal akár 90% hatásfokot is elérhet. A hazánkban elterjed konvektorok azonban csak 70% körüli hatásfokkal dolgoznak.

A szén, mint tüzelőanyag

A ma újra reneszánszát élő tüzelőanyaggal, a szénnel való fűtés esetén a szén fajtájától és a fűtőértékétől függ a költség. A szén árakban óriási a különbség. A feketeszén 7.000-8.500 Ft/q áron szerezhető be, a barnaszénfajtától függően 3.000—5.500 Ft/q áron kapható. A kisebb kalória értékű lignit a tüzelőanyag kereskedésekben már 1.500-2.000 Ft/q–ért beszerezhető.

Több cikk és fórum is foglalkozik azzal, hogy érdemes-e lignittel fűteni a magas kéntartalma miatt. Közismert, hogy a kén a frissen bányászott lignitben lévő vízzel a fűtés során kénsavvá alakul, a kénvas pedig kárt okozhat a kazánban és a kéményben. Ezek után felmerül a kérdés: az olcsóbb lignittel, vagy a jobb minőségű, tökéletesebben égő, de drágább import és hazai, barnaszénnel vagy feketeszénnel érdemesebb-e fűteni? A döntés előtt két dolgot mindenféleképpen érdemes figyelembe vennie.

Az egyik, hogy a szén fosszilis tüzelőanyag, mocsári erdőkből alakult. Így a lignithez hasonlóan, a barnaszén és a feketeszén is bír természetes víztartalommal alacsonyabb százalékban. Tudjuk, hogy valamennyi szén veszít nedvességtartalmából a tárolás során. Így a víz egy részének elpárolgásával a tüzeléskor a kisebb nedvességtartalmú lignittel való fűtés nem „károsabb”, mint a barnaszénnel vagy a feketeszénnel történő fűtés.

A másik, amit ismerni kell a döntéshozatalt megelőzően, hogy a különböző tüzelőanyagokhoz más-más kazán való. A lignit elégetésére alkalmas hazai kazánoknál fontos, hogy a kazán megfelelő mennyiségű levegőt kapjon és a kémény jól átjárható legyen. Kérdezzen meg tüzeléstechnikai szakembereket, akik szakmai tanácsokkal tudnak szolgálni és segítenek az optimális kazán kiválasztásában.

A szén tojásbrikett, szén pellet, mint tüzelőanyag

A szén tojásbrikett és a szén pellet alapanyaga (barnakőszén) az osztályozás során leválasztott 0-10 mm-es, illetve 0-20 mm-es szénpor. A tojásbrikett speciális brikett ipari ragasztóanyagot tartalmaz, de ez a felhasználás során a kémények kátrányosodására nincs ráhatással! A szénpellet préseléses eljárással készül, biomassza hozzáadásával.
Nem vízálló! Feltétlenül fontos, hogy száraz hűvös helyen tárolják! Rendszeresen karbantartott, jól szellőző kéménnyel ellátott tüzelőberendezésben használható optimálisan.

A szén tojásbrikett, szén pellet átlag fűtőértéke 12 – 14 MJ/kg. Egy mázsa szén tojásbrikett 2.800 – 3.000 a szén pellet 2.600- 2.800 forintba kerül, ami azt jelenti, hogy kb. 2 forintunkba kerül egy MJ szén tojásbrikett és 1,9 forintunkba kerül egy MJ szén pellet fűtőértéke. Minden szén tojásbrikett, szén pellet egyforma nagyságú és súlyú, így kiszámítható és adagolható a szén tojásbrikett, szén pellet tüzelés. A szén tojásbrikett, szén pellet ömlesztve és zsákos csomagolásban is megvásárolható.

A fa, mint tüzelőanyag

A fa bio tüzelőanyag. A száraz tűzifa átlag fűtőértéke: 14 – 16 MJ/kg (3 400 kcal/kg), ez kb. azonos egy gyengébb minőségű barnaszén fűtőértékével. Fontos, hogy tüzeléskor a tűzifa száraz legyen, mert ha nedves, akkor a tüzelőberendezés bekátrányosodhat, eltömődhet, ennek kijavítása pedig tetemes összegekbe kerülhet. Tűzifát minőségtől és mennyiségtől függően már 2.000-3.500 Ft/q-ért vásárolhatunk.

A száraz tűzifából kevesebbet kell eltüzelnünk, mint egy azonos fajtájú nedvesből. Hátránya, hogy a száraz tűzifa égetése nem automatizálható olyan mértékben, mint a szemcsés anyagok, mint pl. a szén. A tűzifát száraz, szellős helyen kell tárolni, mert minél szárazabb, annál jobb a fűtőértéke. A tüzelőberendezések ajánlott fűtőanyaga a száraz tűzifa, mert így a tüzelőberendezések nagyobb hatásfokkal üzemeltethetőek. Azonban ne feledjük, hogy a különböző fa fajtáknak különböző tulajdonságaik vannak. Fűtésre legtöbbször száraz keményfát használnak.

A fa brikett, fa pellet, mint tüzelőanyag

A fa brikett, fa pellet faipari hulladékból készül, nagy nyomáson összepréselik és mesterségesen szárítják. A fa brikett, fa pellet fűtőanyagának nedvességtartalma kb. 8 – 10 százalék. A fával szemben jobb hatásfokkal ég, kevesebb hamu marad utána és a fa brikett, fa pellet a környezetet sem terheli annyira. Mivel préselik, nincs benne levegő és víz, a fa brikett, fa pellet egy tömör szerkezetű anyag.

A fa brikett, fa pellet átlag fűtőértéke 16 – 19 MJ/kg. Egy mázsa fa brikett 4.500 – 5.500 a fa pellet 5.500- 7.000 forintba kerül, ami azt jelenti, hogy kb. 2,5 forintunkba kerül egy MJ fa brikett és 3,2 forintunkba kerül egy MJ fa pellet fűtőértéke. A fa brikett, fa pellet közel kétszer tömörebb, sűrűbb, mint a fa, így kevesebb helyet foglal, mint a hagyományos tűzifa. Minden fa brikett, fa pellet egyforma nagyságú és súlyú, így kiszámítható és adagolható a fa brikett, fa pellet tüzelés. A tüzelőberendezésre jutó hirtelen hő terhelés kisebb, így a kémény kormozódásától sem kell tartanunk. A fa brikett, fa pellet zárt csomagolásban vásárolható meg, súlya könnyű, nem morzsolódik.

A tüzelőanyag beszerzés előtt azt érdemes figyelembe vennie, hogy a magasabb kalóriaértékű tüzelőanyag ára arányban van-e a fűtőértékével. A legjobb döntés meghozatalában szeretnénk, segíteni az alábbi fűtőérték és ár összehasonlító táblázattal.

Ne feledje tüzelőanyag vásárláskor nem tüzelőanyagot, hanem minden esetben fűtőértéket vásárol! Ezért a tüzelőanyag vásárlásakor mindig győződjön meg a tüzelő fűtőértékéről!

Tüzelőanyagok és a tüzelőberendezések, Biztonságos kémény, biztonságos otthon

Még egy fontos szempont a tüzelőanyagok kiválasztásánál a meglévő tüzelőberendezésünk, kéményünk paramétereinek és üzemeltetési feltételeinek az ismerete. Köztudott, hogy nem minden típusú tüzelőberendezés alkalmas mindenféle tüzelőanyag elégetésére és egyes típusú kémények sem felelnek meg bizonyos tüzelőberendezésekhez.

Nagyon fontos a tüzelőberendezések a kémény és az elégetni kívánt tüzelőanyag megfelelő összhangjának biztosítása.
Energia hatékony fűtés és biztonságos üzemelés csak a tüzelőberendezés és a kémény tökéletes együttműködése és a megfelelő tüzelőanyag megválasztása esetén érhető el. Ezért szükséges a kémények pontos méretezése!

Új építésű házak esetében a gépésztervező a fűtési rendszernek megfelelően méretezi a kéményt.

Felújítás, fűtéskorszerűsítés vagy új tüzelőberendezés (pl.: kandalló) telepítése estén is érdemes kikérni gépésztervező tanácsát. Szükséges továbbá egyeztetni a helyi tüzeléstechnikai (kéményseprő) szolgáltatóval is! A fűtésrendszer felújítása esetén nem elég a tüzelőberendezések cseréje. Minden esetben meg kell győződni arról, hogy a meglévő kémény megfelel-e az új tüzelőberendezés biztonságos üzemeltetéséhez. Abban az esetben, ha nem megfelelő a régi kéményünk, újat kell készíteni. Ma már megbízható előregyártott és utólag beszerelhető kémények széles választéka vásárolható meg. Mindenki talál számára megfelelő kéményt a Schiedel vagy Leier termékei között.

FONTOS! Új kéményt üzembe helyezni csak engedéllyel szabad!

The post Hasznos tanácsok tüzelőanyag választáshoz appeared first on Farm-Ker Kft..

Aqualine 35, Baumit kézi vakolat

Viewing all 329 articles
Browse latest View live